ח"כ רם בן ברק

בן ברק: "מקורב לנתניהו הציע לי להצטרף לליכוד ולהיות שר הביטחון"

חבר הכנסת מכחול לבן אמר כי בכירים בליכוד חוששים מחברי מרכז שמא לא יבחרו בהם "אם יבגדו במנהיג". הליכוד: "לא הציעו לו דבר" • איוב קרא: "צריך לקיים פריימריז חדשים לליכוד לפני הבחירות" • טל רוסו על המו"מ בין גבאי לנתניהו: "גם אם חמאס היה מציע הצעה - היינו בודקים" • שמולי ושפיר קראו לקיים פריימריז למפלגה בהקדם
דניאל אלעזר, יערה שפירא ואסף פוזיילוב
01 ביוני 2019
12:51
עודכן ב 15:16

סוף השבוע הראשון לאחר פיזור הכנסת היה סוער במיוחד: ח"כ רם בן ברק מכחול לבן טען היום (שבת) כי הוצע לו להצטרף לליכוד, ובתמורה להיות שר הביטחון. "אמרו לי 'תצטרף לליכוד, תהיה שר', מישהו שמקורב מאוד לבנימין נתניהו", שיחזר בן ברק בשבתרבות בכפר סבא. "הוא ביקש ממני לא להגיד מי זה. אני אפילו לא יודע אם נתניהו יודע מזה. אמרתי להם שאין על מה לדבר".

לדבריו, "בדרך לבאר שבע אמרו לי 'מדובר בשר ביטחון', אמרתי לו 'עזוב אותי, אין על מה לדבר'. 40 דקות אחרי זה - טלפון נוסף. שר ביטחון, ממלא מקום ראש הממשלה ואחראי על המשא ומתן עם הפלסטינים כשתוגש תוכנית המאה. אמרתי 'אין שום סיכוי'. לא מאמין שהיה קורה מזה משהו אבל אין סיכוי שהייתי בוגד בערכים שלי, אין מצב שהייתי יושב בממשלה כשכל מה שהוא עושה זה לגרום לאנשים לשנוא אחד את השני".

בתגובה לדברים מסרו בליכוד: "לאחרונה יש תופעה חדשה, כל מי שרוצה לנפח בערך עצמו מספר שקיבל איזושהי הצעה, כדאי שילמדו קודם את חוקי הכנסת לפני הפיברוק הבא. הדברים של רם בן ברק הם בדיחה חסרת בסיס. ראש הממשלה נתניהו או איש מטעמו לא הציעו לו דבר, ובדיקה קצרה היתה מגלה שלהצעות כאלה אין שום היתכנות משפטית".

מספר 2 במפלגת העבודה, ח"כ טל רוסו, התייחס בשבתרבות בכפר סבא למשא ומתן שניהל יו"ר המפלגה, אבי גבאי, עם נתניהו: "אני מסתכל קודם כל על המדינה, אחר כך על המפלגה ובסוף - אני". עוד הוסיף כי "גם אם חמאס היה מציע הצעה - או סוריה - היינו בודקים את זה, אם יש אפילו אחוז של סיכוי שאנחנו שומרים על הדמוקרטיה במדינת ישראל. השאלה היא מאיפה אתה משפיע בצורה הכי משמעותית. זה שהפרטנר שלך לא אידיאלי, לא אומר שאתה לא צריך לבחון את העניין. בסופו של דבר החלטנו שלא. אני לא מצטער על זה שהסתכלנו ובחנו את ההצעה. אבחן כל הצעה מכל גורם, גם הרבה יותר עוין, אם אני חושב שזה לטובת ישראל".

רוסו התייחס גם לאפשרות של איחוד עם כחול לבן או מרצ, ואמר כי הוא לא פוסל נכון לעכשיו שום דבר. "אני בכלל לא שם את זה אחד מול השני, אני חושב שצריך קודם כל לשקם את מפלגת העבודה". 

חברת הכנסת מיכל רוזין ממרצ התייחסה אף היא למו"מ שניהל גבאי עם נתניהו: "יש לי דבר אחד להגיד על מפלגת העבודה ועל הפלרטוט המביש של גבאי וחברי מפלגתו עם ביבי - פשוט תצביעו מרצ, ואני מבטיחה לכם שהקול שלכם יהיה בטוח נגד ביבי ולהצלת המדינה", אמרה בשבתרבות בכפר סבא.

ח"כ סתיו שפיר תקפה את יו"ר העבודה בשבתרבות במודיעין על המו"מ שניהל עם נתניהו: "נדהמתי וכאבתי לראות שחלק מחבריי שיתפו פעולה במסגרת המשא ומתן עבור תפירת תיקים לעצמם. בדיוק זה מה שנתניהו רוצה - שהציבור יתעב את הפוליטיקה ויברח, במקום להתגייס למאבק על הדמוקרטיה. אבי גבאי צריך לפנות את מקומו מחר בבוקר ולהכריז על פריימריז פתוחים להנהגת המפלגה. אסור לבזבז עוד שניה".


ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו אמר בשבתרבות בכפר סבא כי "ליברמן רוצה שלא ישקרו אותו. מיד אחרי הבחירות הוא אמר 'בואו נשים את אותן חמש נקודות שאנחנו רוצים להשיג במו"מ, נבקש את המינימום כדי שאף אחד לא ימצא סיבה לומר שאנחנו לא רוצים להיכנס. ידענו מרגע ראשון שביבי לא רוצה אותנו". עוד הוסיף ח"כ אבידר כי "ביבי מזהה את הפחד ומתיישב עליו. הפחד של הציבור, הפחד של הפוליטיקאים שעובדים איתו. אם הוא יראה שנקבל קולות מהימין, הוא יתעלם מאיתנו, אם יראה שאנחנו מקבלים קולות מהשמאל - הוא יגביר את הלחץ. אנחנו לא מפחדים ממנו".

שר התקשורת איוב קרא, שלא נכנס לכנסת ה-21, קרא בשבתרבות ברמת גן לקיים פריימריז חדשים לליכוד לפני הבחירות. "חשוב לתקן ולחדד את תקנון התנועה, כדי לטפל בתופעות פסולות ואנטי דמוקרטיות של מפקדי ארגזים ומפא"יניקים שמעוותים את רצון בוחרי הליכוד האמיתיים, בתוך התנועה", הסביר קרא. באשר לשילוב חברי כולנו ברשימת הליכוד, הוסיף כי "כל מי שרוצה וראוי מוזמן להתמודד בפריימריז - בדיוק כפי שעשה גלנט".


יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איציק שמולי, אמר בשבתרבות בתיאטרון הבימה כי גם אם חלק מחברי המפלגה שקלו את האפשרות להצטרף לממשלת נתניהו בתמורה לתפקידים - הוא גאה בעמידתו הנחרצת נגד האפשרות לספק לנתניהו הגנה מפני כתבי אישום פליליים. על מצבה של מפלגת העבודה, אמר שמולי: "חייבים לעשות הכל כדי להחזיר את האמון אצל קהלים רבים שאיבדנו. לגבי חיבורים, עדיין מוקדם לקבוע. העבודה נקלעה למשבר העמוק ביותר בתולדותיה, והצעד הראשון כדי לחלצה מתוכו הוא קיום בחירות כלליות להנהגתה".