הר הבית, היום
צילום: דוברות המשטרה

עימותים בהר הבית: מתפללים משליכים חפצים, המשטרה מגיבה באמצעים לפיזור הפגנות

אחרי שגוועו לזמן מה, התחדשו המהומות במתחם הקדוש בירושלים. מתפללים מוסלמים השליכו חפצים לעבר כוחות הביטחון, במחאה על הכנסת יהודים להר. ירדן הזהירה מפני "מעגל חדש של אלימות"
יערה שפירא
02 ביוני 2019
12:02

מאות מתפללים מוסלמים בהר הבית השליכו היום (ראשון) חפצים לעבר כוחות הביטחון במתחם הקדוש בבירה, במחאה על הכנסת יהודים למקום בסיום חודש הרמדאן. כוחות המשטרה הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.


היום התירה המשטרה באופן תקדימי ליהודים לעלות להר הבית בעשרת הימים האחרונים של חודש הרמדאן. עוד לפני שנכנסו, החלו במתחם ההר התפרעויות של מתפללים מוסלמים שמחו נגד כניסת יהודים. מקורות פלסטיניים דיווחו כי המשטרה עצרה חמישה מתפללים מוסלמים בהר הבית.

לפי הודעת המשטרה, "החלו מאות מתפרעים ביידוי מסיבי של כיסאות וחפצים שונים לעבר כוחות המשטרה. בעקבות כך, הורה מפקד המחוז, ניצב דורון ידיד, לכוחות המשטרה להיכנס ולפזר המתפרעים באמצעים לפיזור הפגנות. המתפרעים נהדפו לעבר המסגד והתבצרו במקום, כוחות המשטרה פרצו לתוך המסגד תוך שהפורעים מיידים לעברם כיסאות וחפצים שונים. השוטרים פיזרו את המתפרעים ובהמשך עצרו מספר חשודים שהמשיכו להתפרע ולעורר פרובוקציות נוספות".


בעקבות האירועים בהר, הגישה ירדן לישראל מכתב מחאה, בו הדגישה כי "ישראל מחללת את המקומות הקדושים". בעמאן דרשו מישראל "לעצור את פעולותיה". ירדן הזהירה מפני "ההשלכות החמורות שיגררו את האזור למעגל חדש של אלימות".

חמאס והג'יהאד האסלאמי גינו את פריצת המשטרה הבוקר להר הבית והזהירו מפני השלכות. בהודעה שפרסם הג'יהאד האסלאמי נאמר כי "הכיבוש הוא שישלם את המחיר על תקיפות המתנחלים והוא הנושא באחריות למתיחות בהר. זכותם של הפלסטינים להגן על עצמם ועל המקומות הקדושים מפני נסיונות התגרות".

לפני כן כתב דובר חמאס סאמי אבו-זוהרי כי מדובר בהסלמה מסוכנת והפרה של קדושת המקומות הדתיים. הווקף קרא למוסלמים להגן על הר הבית, ואמר כי "זה יום שחור בהיסטוריה של מסגד אל-אקצא".