בית החולים אסותא
צילום: ויקיפדיה CC BY-SA 3.0

פרסום ראשון: מיילדות בבי"ח אסותא צרכו גז צחוק בעת שהותן במוסד הרפואי

מדובר בכמה מיילדות שהשתמשו בניגוד מוחלט לנהלים בחומר המשמש לאלחוש ולהפחתת כאב ושגורם לתחושת אופוריה. בעקבות פניית כאן חדשות התקיים בירור בנושא והדבר דווח למשרד הבריאות
דקלה אהרון-שפרן
04 ביוני 2019
07:38

מיילדות בבית החולים אסותא באשדוד השתמשו בגז צחוק בעצמן במהלך שהותן בבית החולים בניגוד מוחלט לנהלים. כך פורסם הבוקר (שלישי) בהבוקר הזה בכאן רשת ב. מדובר בכמה מיילדות שצרכו את החומר, חמצן דו חנקני, המשמש לאלחוש ולהפחתת כאב וגורם לתחושת אופוריה. בעקבות פניית כאן חדשות החל בירור בנושא בבית החולים, והדיווח אומת. בית החולים אף דיווח על המקרה למשרד הבריאות.

עו"ד ד"ר עדי ניב יגודה, מומחה למשפט רפואי, אמר לכאן חדשות כי מדובר בתופעה פסולה ומסוכנת של שימוש בחומר רפואי לצרכים של סיפוק עצמי. הוא הוסיף כי צוות רפואי שעושה שימוש עצמי בגז צחוק מסכן לא רק את עצמו, אלא גם את המטופלים, וכי מטפל שעושה שימוש לרעה בחומר רפואי חשוף לסנקציות משמעתיות ובמקרים מסוימים גם להליכים פליליים.

מבית החולים אסותא נמסר בתגובה כי מיד עם קבלת המידע, פעל בית החולים במהירות ובנחישות כדי לבדוק את המקרה המדובר. בתוך מספר שעות נמצא כי שלוש אחיות התנסו בגז, לא בזמן משמרת, והן הוזמנו לשיחה משמעתית. עוד אמרו באסותא כי כינסו פגישה עם מנהל המערך ואחיות אחראיות, חודדו הנהלים וההנחיות והובהר לצוותים כי הנהלת בית החולים תגלה אפס סבלנות למקרים מסוג זה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי המקרה דווח למשרד לאחר תחקיר שבוצע בבית החולים וכי הסתבר שמדובר במקרה של שימוש עצמי בלבד, שטופל הן בהיבט הבירור והן בהיבט המשמעתי בידי הנהלת בית החולים. עוד נמסר מהמשרד כי לא מדובר בשימוש בסם ולכן אין חובת דיווח למשטרה. במשרד הבריאות מדגישים כי הם רואים בחומרה שימוש בחומר שלא למטרות רפואיות.

גז הצחוק מתנדף בדרך כלל מהגוף במהירות. הוא עלול לגרום לכאבי ראש, סחרחורות והקאות, ובמקרים נדירים אף למוות. בשנת 2010 מתו שני נערים לאחר ששאפו גז צחוק בריכוז גבוה מאוד. בשנת 2004 הוגשה הצעת חוק לכלול את גז הצחוק ברשימת הסמים המסוכנים אך היא נדחתה.