כרזה למציאת החייל מג'די חלבי
צילום: דורון הורביץ, פלאש 90

העליון: המדינה תשלם 10 מיליון דולר למוצאי גופת מג'די חלבי

בית המשפט קיבל את הערעור של מוצאי גופתו של החייל וקבע כי הם זכאים לפרס הכספי שהובטח להם. זאת לאחר שבית המשפט המחוזי טען שהעצמות "נמצאו במקרה"
אמוץ שפירא
03 ביוני 2019
17:19

בית המשפט העליון קיבל היום (שני) את ערעורם של מוצאי גופתו של החייל מג׳די חלבי, שנעלם לפני 14 שנים, וקבע כי הם זכאים לקבל מהמדינה את הפרס הכספי שהבטיחה עמותת "לחופש נולד" בסך 10 מיליון דולרים, למי שימסור על חלבי מידע. שווי הפרס עומד על כ-39 מיליון שקלים ומוצאי הגופה יקבלו גם מאה אלף שקלים על הוצאות המשפט.

לפני כשש שנים נמחקה תביעה שהגישו בני המשפחה, משום שלא שילמו את אגרת בית המשפט בגובה מיליון שקל. התובעים סירבו להצעה להפחית את תביעתם, כדי להפחית את האגרה הנדרשת. הם הגישו תביעה נוספת, וזו נדחתה לפני כשלוש שנים.

בספטמבר 2012 מצאו איברהים, חאדר וסובחי קוזלי, אב ושני בניו, את עצמותיו של חלבי ביער עוספיה שבכרמל כשעסקו בכריתת עצים במקום. החייל נראה לאחרונה ב-2005 בדלית אל כרמל, ומאז נעלמו עקבותיו. כעבור שבע שנים, בני משפחת קוזלי הזעיקו את המשטרה ולאחר שזוהתה גופת החייל פנו למשרד הביטחון בבקשה לקבל את הגמול הכספי שהובטח למי שיאתר אותה.

במשך שנים הציעה עמותת "לחופש נולד", שעסקה בניסיונות למצוא את החייל הנעדר, 10 מיליון דולר תמורת מידע שיוביל למציאת הגופה. מכיוון שהעמותה התפרקה, תבעו בני משפחת קוזלי את הסכום - 40 מיליון שקלים - ממשרד הביטחון שהיה פעיל במימונה.

בית המשפט המחוזי דחה את התביעה, אך קבע כי על פי הסיכומים בין עמותת "לחופש נולד" ומשרד הביטחון יישא המשרד בתשלום הפרס. בפסיקה כתבו שופטי המחוזי כי לו רצתה המדינה להביא לפקיעת ההצעה היה עליה לפרסם את דבר ביטול הפרס והמליצו למשרד הביטחון להעניק לבני המשפחה גמול הולם.

השלושה ערערו לבית המשפט העליון על הפסיקה. היום, כאמור, קבע בית המשפט כי הם זכאים למלוא הסכום שהובטח.

עו"ד רחל בן ארי בין עורכי הדין שייצגו את משפחת קוזלי שמצאו שרידים לעצמות של חלבי: "זוהי תחושת סיפוק אדירה באותם רגעים נדירים בחיי עורך דין שמצליח כמעט כנגד כל הסיכויים להביא לתוצאה צודקת ומאתגרת מבחינה משפטית. המילה של המדינה חייבת להיות מילה מחייבת וכך אמנם פסק בית המשפט העליון".