חפש את האישה. משתתפי ועידת אלקסאמי
אתר שוף

איך נראה טייקון ערבי?

בוועידת העסקים הראשונה של מכללת אלקאסמי בבאקה אל גרביה לא היו חליפות מעוצבות, קייטרינג מתוקתק או גאוות יחידה, אבל היתה נחמה אחת: מצבכם טוב מאשר בירדן ובסוריה
ליאל קייזר
11 בדצמבר 2016
21:15

"אני נחשב אחד הטייקונים"

אחת. פורשה לבנה אחת נוצצת במגרש החנייה שמחוץ לוועידת אלקאסמי לעסקים. יש גם כמה מרצדסים וולוו אחת. שאר המכוניות סטנדרטיות. "אני נחשב אחד הטייקונים" מודה בחיוך נבוך בעל הפורשה. "יש כאן מגוון רחב של בעלי עסקים, מעסקים מאוד קטנים לעסקים גדולים של מאות מיליונים בשנה. אנשים פה יותר צנועים, זה לא זרקורים ושואו אוף. אין לנו את הדברים האלה בחברה הערבית", הוא טוען, ועל הדרך מספר גם ש"לא מצאתי חנייה רחוקה אז נאלצתי להחנות את הפורש כאן קרוב".

הצניעות אכן בלטה בוועידת העסקים הערבית. אין חליפות יקרות, אין קייטרינג, המכללה עצמה, בכניסה לבאקה אל גרבייה, מזכירה יותר וילה גדולה מקמפוס אקדמי שמכונה "הבינתחומי של המגזר הערבי". 

מי מהמשתתפים הוא מיליונר? הכניסה לוועידת אלקסאמימי מהמשתתפים הוא מיליונר? הכניסה לוועידת אלקסאמי. צילום: אתר שוף

2. גרוע-גרוע, אבל לא כמו בסוריה

ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, אורחת הכבוד והמשנה לנגידת בנק ישראל, הציגה לנוכחים סקירה כלכלית ארוכה של ישראל ביחס ליתר מדינות ה-OECD שעוררה פיהוקים נמרצים בקהל. הריכוז עלה כשהציגה את השקף הבא - המתאר את מצב התעסוקה החמור של נשים ערביות:

כפי שאפשר לראות, שיעור התעסוקה של נשים ערביות נמוך דרמטית משיעור התעסוקה בקרב כלל הנשים הישראליות, נמוך אפילו יותר משיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים.

אבל אז ד"ר בודו טרכטנברג רצתה להרגיע את הנוכחים, אז היא הראתה את השקף הבא:

"שיעור ההשתתפות של הנשים הערביות בארץ לא מאוד שונה משיעורי השתתפות של הנשים הערביות במדינות ערב", אמרה המשנה לנגידה. "שיעורי ההשתתפות של הנשים הערביות בשוק התעסוקה גבוהים יותר מאשר בעולם הערבי כולו, למעט מדינות כמו קטאר ואיחוד האמירויות, יותר גבוה מאשר במצרים, יותר גבוה מאשר בלבנון, יותר גבוה מאשר בסעודיה, בירדן, בעיראק, בסוריה, גם יותר גבוה מאשר בתוניסיה! המאפיין הזה הוא מאפיין את העולם הערבי כולו, ולא רק את העולם הערבי בארץ".

זה לא עבד. "ההשוואה צריכה להיות ביחס למדינת ישראל, איפה שאנחנו חיים", אמר אחד הנוכחים."אני מאוד שמחה לשמוע שההשוואה שאתה רוצה לראות היא עם יתר האזרחים בארץ", ענתה בודו-טרכטנברג, וציינה שוב שלפי נתוני הבנק העולמי, שיעור השתלבות הנשים הערביות בשוק העבודה נמוך בכל העולם.

3. "יש לנו תסביך, היהודי נראה לנו תמיד יותר טוב"

99% מהיושבים באולם ומהנואמים ערבים, אבל הדוברים פותחים בדברי ברכה קצרים בערבית ועוברים מהר מאוד לעברית. "לא אאריך במילים", אמר מורסי אבו מוך, ראש העיר באקה אל גרביה, בערך שתי דקות לתוך הנאום שלו, "כתבתי המון, אבל את הכל היה צריך להשמיע לכבוד השר יובל שטייניץ, שלא הגיע בסוף. נשלח אליו את מה שרציתי להעביר לו במייל".

שטייניץ, שאמור היה לנאום בוועידה, ביטל לפני שלושה ימים טיסה לארצות הברית ברגע האחרון כדי להצביע בעד חוק המואזין וחוק ההסדרה. ההצבעה נדחתה לבסוף. בכל אופן, הסיבות העיקריות לבעיות הכלכליות של המגזר נשארו מחוץ לוועידה, והדוברים הערבים העדיפו להתמקד בחשבון נפש פנים מגזרי על פני כל איזכור של המצב הפוליטי. "לא אתייחס להזנחה של המדינה" אמר אחד הדוברים, "אני רוצה לדבר עלינו על המגזר הערבי, אנחנו קודם כל צריכים לבא בטענות לעצמנו. אין לנו ראייה מערכתית איך לפתח את העסקים שלנו, איך לקדם את הצעירים שלנו, אין לנו ראייה מערכתית איך לתרום לחברה שלנו ולקדם את העסקים. יש חוסר פרגון במגזר הערבי. יש לנו תסביך, היהודי נראה לנו תמיד יותר טוב".

היחיד שהעז לומר שיש אפליה בקבלה של ערבים למקומות עבודה היה בכלל יהודי - רן גרליץ מנכ"ל עמותת סיכוי לקידום שוויון אזרחי. "הקולות האלה של ההסתה נגד האזרחים הערבים שמגיעים גם מהממשלה, חודרים לכל מקום, זה פוגע באופן קשה ברצון של עסקים בשוק הפרטי לקלוט עובדים ערבים".

4. "החלטתי להיות אחד מהגברים"

באולם מלא, של 300 משתתפים בערך, נכחו לא יותר מ-30 נשים. הנוכחות המעטות התכסו היטב בחיג'אב והתמקמו כמעט כולן, מבלי שהתבקשו, בספסלים האחוריים. באקה אל גרבייה נחשבת ליישוב מוסלמי אדוק יחסית, אבל על האירוע כולו מנצחת אישה גלוית ראש, ד"ר דליה פדילה, נשיאת מכללת אלקאסמי.

חפש את האישה. כנס אלקאסמיחפש את האישה. משתתפי ועידת אלקסאמי. צילום: אתר שוף

לפני ארבע שנים פדילה לקחה על עצמה לנהל מכללה כושלת שעמדה על סף סגירה, והפכה אותה למוסד אקדמי מרכזי במגזר הערבי בישראל. "החלטתי להיות אחד מהגברים", היא אומרת. "להיות אני. מיטב היכולות שלי יוצאות ומתממשות רק אם אני אהיה אני. אני מגדירה את עצמי כמוסלמית ערביה רפורמית. אני נוגעת במקומות מאוד רגישים בחברה הערבית, הופכת את המשוואה לפי מנהיגים הם תמיד גברים שמשתמשים בדת. אני לא חושבת על עצמי כאישה בתוך הקהל".

ד"ר דליה פדילה. לא רק אישה באולם של גברים. צילום: אתר שוף