מפגינים פלסטינים ברמאללה ביום האדמה, לפני חודשיים
צילום: אי-פי

ישראל לרש"ת: נקזז את החוב לרשות החשמל מכספי המסים

ברשות הפלסטינית התנגדו לסכומים ואמרו בתגובה: נתקו אותנו מהחשמל. הבוקר הביע ראש הממשלה הפלסטיני חשש כי הרשות עלולה להגיע לפשיטת רגל בחודש הבא או בחודש שלאחריו
גילי כהן
05 ביוני 2019
21:11

בישראל הבהירו לרשות הפלסטינית - לא נקבל את החוב התופח לרשות החשמל, ונקזז אותו מכספי המסים המוחזקים בישראל. גובה החוב דומה מאוד לסכום כספי המסים המקוזזים שנמצאים בישראל מכיוון שהפלסטינים מסרבים לקבלם - כשני מיליארד שקלים.

הנושא עלה במהלך פגישה שהתקיימה השבוע בין נציגי משרד האוצר, חברת החשמל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים והרשות הפלסטינית. בפגישה העלו בישראל דרישה ברורה להסדרת החוב, באמצעות מנגנון מסודר שכולל פריסה רחבה של החוב. במהלך הפגישה הפלסטינים התנגדו לסכומים שהוצגו על ידי האוצר וחברת החשמל, ואמרו לבכירים הישראלים: נתקו אותנו מהחשמל.

למרות זאת סוכם בין הצדדים כי תתקיים פגישת המשך, בעוד כשבועיים, בניסיון להביא לפתרון ולהסכמה בין הצדדים, גם על גובה החוב, וגם על הדרכים לגבייתו.

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד שתאייה, הביע הבוקר (רביעי) חשש כי הרשות הפלסטינית עלולה להגיע לפשיטת רגל בחודש הבא או בחודש שלאחריו. הוא הזהיר כי אם כך יקרה תיאלץ הרשות להוציא לחופשה קצינים במנגנוני הביטחון שלה. "זה הולך להיות קיץ חם, מכל הבחינות. אני מקווה שלא נגיע לכך", אמר בריאיון לניו יורק טיימס שפורסם הבוקר. "אם הישראלים רוצים שהרשות הפלסטינית תקרוס, שידחפו לקריסתה. אנו לא נפרק את הרשות. אבל הם יכולים להביא לכך. במקרה כזה – אש"ף ינהל את ההצגה".

שתאייה הסביר כי סירובה של הרשות לקבל מישראל את כספי המסים שלה לאחר קיזוז נועדה שלא לתת לגיטימציה לטענה כי התשלום למשפחות אסירים ושהידים מהווה תמיכה בטרור. "פוליטית אנו לא מסכימים שילדינו בכלא הם טרוריסטים, ומשפטית – הדבר עלול לחשוף אותנו לתביעות בבתי משפט בישראל ובארצות הברית", הדגיש.

שתאייה קרא בריאיון למדינות ערב שלא לשלוח נציגים לוועידה האמריקנית בבחריין בסוף החודש, אך הוסיף כי ידוע לו שמופעל לחץ רב על מדינות אלה וחלקן לא יכולות לעמוד בו. "הוועידה הזו נולדת מתה ודבר לא ייצא ממנה", אמר.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הרשות הפלסטינית סירבה בימים האחרונים בפעם השלישית לקבל את כספי המסים שישראל גובה בעבורה, בשל החלטת הקבינט המדיני־ביטחוני לקזז מהם את הסכום שהרשות משלמת למשפחות המחבלים ולאסירים הכלואים בישראל. בכאן רשת ב פורסם אתמול כי הרשות הפלסטינית עצרה את העברת התשלומים לחברת החשמל הישראלית, המספקת חשמל לעיריות ולמועצות המקומיות בגדה. בשלושת החודשים האחרונים תפח בשל כך החוב של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל עוד בשלוש מאות מיליון שקלים, והוא עומד כעת על כשני מיליארד שקלים.