פרות ברפת בצפון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מה המחיר שמשלמת הפרה שמניבה הכי הרבה חלב בישראל?

פרה 9921 מהרפת במושב רגבה הניבה לא פחות מ-16 אלף ליטר חלב ב-2018. הרפתן האחראי עליה על טענות פעילי זכויות בעלי חיים: "לא יודע באיזה מקום מקבלים טיפול כזה"
ערב ערב
06 ביוני 2019
18:57

ישראל היא ארץ זבת חלב ודבש, ועכשיו זה רשמי: הפרה המניבה ביותר בישראל בשנת 2018 נמצאת ברפת במושב רגבה שבגליל המערבי, ותנובתה עמדה על כ-16 אלף ליטר חלב בשנה. השאלה: האם הפרה, שנקראת 9921, מרוצה בעצמה מההישג?

מנכ"ל הרפת, שמעון נפתלוביץ', סיפר היום (חמישי) בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11: "פרה 9921 היא שיאנית הארץ של 2018. היא פרה עם ייחוס רב, סבתא שלה גם היתה בין הטובות בארץ". לדבריו, פרה ממוצעת מניבה בדרך כלל 12 אלף ליטר בשנה. "הדבר המיוחד בפרה הזאת הוא גם המוצקים שהיא יודעת לתת – שומן וחלבון".

תגיד, רפתן אוהב פרות?

"מאוד! אני פה בשליחות, אני נמצא פה לבד בארץ. משפחתי בכלל לא בארץ".

אם רפתן אוהב פרות, ישאלו אותך מתנגדי חליבת הפרות: 'אז למה מתעלל בהן'? אם אתה היית 9921, היית מאוד לא אוהב את מה שעושים לך

"לא אני בחרתי שהאנושות תקח את החלב מהפרות. אני לא אקרא לזה ניצול. אבל אני בחרתי להיות כאן, אני פה משעה 03:00 בבוקר. כל חבריי נמצאים בשעות המוקדמות האלה ברפת. אני חושב שלמרבית האנשים שעובדים בענף הזה זאת שליחות". לדבריו, הפרות בעבר הניבו בערך 7,000 ליטר בשנה.

אנחנו מכניסים אותן להריון כפוי כל הזמן שיוצר סיבוכים ומחלות, מפרידים עגלים מיד אחרי הלידה, קושרים אותם להרבה מאוד שעות. ב"אנונימוס" טוענים שההיגיינה נמוכה

"אני אישית לא טומן את הראש בחול. שלוש פעמים בשבוע מבקר אותנו וטרינר, אני לא יודע באיזה מקום מקבלים טיפול כזה. אנחנו מאווררים אותן, מצננים אותן, מטפלים בהן ונמצאים כאשר קשה להן".