שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן

הפלסטינים שוקלים להגיש תלונה נגד דיוויד פרידמן בהאג

דבריו של שגריר ארה"ב בישראל על כך שיש לישראל זכות לספח שטחים מהגדה המערבית, עוררו את זעמו של משרד החוץ הפלסטיני. "אמירותיו הגזעניות עולות בקנה אחד עם מהלך כמו הגשת תלונה", נכתב בהודעת המשרד
רועי קייס
09 ביוני 2019
11:19

משרד החוץ הפלסטיני הודיע הבוקר (ראשון) כי הוא שוקל להגיש תלונה לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן. זאת בשל אמירותיו בריאיון ל"ניו יורק טיימס", שלפיהן לישראל יש זכות לספח שטחים מהגדה המערבית. בהודעת המשרד נכתב כי אמירותיו הגזעניות של פרידמן עולות בקנה אחד עם מהלך כמו הגשת תלונה להאג.

דברי השגריר האמריקני עוררו בסוף השבוע סערה גדולה בקרב הפלסטינים ברמאללה ובעזה, וכן בקרב גורמים בשמאל הישראלי. אמש מיהר להרגיע בכיר בממשל האמריקני, והבהיר כי "שום תוכנית של סיפוח חלקים בגדה על ידי ישראל לא הוצגה בפנינו, ולא נמצאת בדיונים".

ברשות הפלסטינית, כאמור, יצאו נגד הדברים שאמר פרידמן בריאיון, ותקפו את השגריר האמריקני ואת תוכנית השלום של ממשל טראמפ. דובר הממשלה הפלסטינית, איבראהים מלחם, אמר בתגובה כי העניין מוכיח שפרידמן הוא ״שגריר ההתנחלויות״, וכי הדברים אינם עולים בקנה אחד עם הקונצנזוס הבינלאומי.

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקא אמר כי "מדיניות כזאת תהיה שקולה לשותפות אמריקנית בפשעים הקולוניאליסטיים של ישראל". השר הפלסטיני האחראי על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שיח', צייץ בתגובה לריאיון: "דבריו של השגריר פרידמן חושפים את האמת ואת הפרויקט המזימתי מאחורי עסקת המאה, ששואפת לחסל את הסוגיה הפלסטינית ולקבע את הכיבוש על ארצנו".

דובר חמאס חאזם קאסם אמר כי "יש לייצר חזית פלסטינית אחידה מול החזון האמריקני לחיסול הסוגיה הפלסטינית. על הרשות הפלסטינית לעמוד מול עסקת המאה ולהושיט יד להתנגדות בגדה המערבית".

מנגד, השר וח"כ מהליכוד גלעד ארדן, שהיה היחיד מבין שרי הממשלה שהגיב לדברים, בירך על אמירותיו של פרידמן. "תפיסת העולם של ממשל טראמפ", צייץ ארדן בטוויטר, "שאותה ביטא השגריר פרידמן, היא היחידה שאולי תביא לשינוי ותגרום לפלסטינים להבין שחרם על ישראל ועל ארצות הברית ותמיכה בטרור ובהסתה לא יביאו אותם לשום הישג, והם אלה שבעיקר יפסידו מסרבנות השלום".