הדברים שלא כתובים על הכרטיסים. מתוך הסרטון
צילום מסך

קמפיין חדש נגד זנות מעורר סערה

סרטון של המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות מציג את סיפורה הקשה של "שירן הסטודנטית לוהטת". פעילות אחרות חוששות שהוא עלול להשיג מטרה הפוכה
אלינור פוקס
14 בדצמבר 2016
18:11

"בגיל 15 היא התחילה לשכב עם גברים בשביל כסף, אחרי שבגיל 13 היא שכבה עם שמונה בנים מהשכבה בשביל כרטיס אוטובוס לאילת. לפני זה מישהו עשה בה מעשים מגונים. זה היה דוד שלה. באים אליה שבעה - שמונה גברים בלילה... היא לא מרגישה כלום. חוץ מהכאב".

קמפיין חדש נגד זנות מתאר את סיפורה של "שירן, הסטודנטית הלוהטת", שהיא רק אחת הנשים שמאחורי כרטיסי הביקור המפוזרים על המדרכות לצורך פרסום זנות. הקמפיין, שהופץ ברשתות החברתיות, זכה לאלפי שיתופים ותגובות. היום חשפו במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות כי הם עומדים מאחורי הקמפיין, אשר הופק על ידי רומם סרנגה מפרסום "פרובון".

מנהלת המטה, ראומה שלזינגר, מסבירה בשיחה כי מטרת הקמפיין היא להכשיר את הקרקע לקראת הצעות חוק למיגור תופעת הזנות שעתידות לעלות בחודשים הקרובים. "בתקופה הנוכחית עולות יוזמות שונות בכנסת בנושא זנות, ובראשן הצעת החוק להפללת צרכני זנות ושיקום נשים בזנות, אותה ניסחנו פה במטה", מסבירה שלזינגר.

"לא חסרים זנאים שמתים בדיוק על זה"

לצד תשומת הלב, הקמפיין הוליד גם לא מעט ביקורת, שעיקרה לא הגיע מקרב גברים שצורכים יחסי מין בתשלום, אלא דווקא מקרב פעילות המאבק בתופעת הזנות. טלי קורל, מפעילת עמודי הפייסבוק When He Pays, הלוקח ציטוטים של לקוחות זנות שמדרגים ומבקרים נשים מתוך פורום אינטרנטי משותף, ו- When he pays.me , הנותן ביטוי לנשים בזנות, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי האופן בו מוצגת הבחורה שבקמפיין הוא "סטראוטיפי מדי".

"היא לא מרגישה כלום. חוץ מהכאב". מתוך הסרטון (צילום מסך)

בנוסף, "דנה לוי", אישה שעסקה בעברה בזנות וכיום נלחמת בתופעה וכותבת על הנושא תחת שם בדוי, הביעה חשש מכך ש"הקמפיין עלול להשיג מטרה הפוכה: לחרמן גברים אלימים. יש בו כאמור אישה עירומה, יש תיאורי אלימות והתעללות מינית מפורשים - אם תשאלו אותי, לא חסרים זנאים (לקוחות זנות – א.פ) שמתים על זה בדיוק". לוי יצאה נגד השימוש בתיאורים מעולמם של צרכני הזנות שמעודדים החפצה, שמציג בחורה ערומה ושואל אם "בא לך עליה". כמו כן כתבה לוי היום (ד') כי היא חוששת שהסרטון מעניק לגיטימציה לתשלום על מתן שירותי מין לנשים שלא מגיעות מרקע טראגי.

במטה למאבק הזנות מקבלים את הביקורת אך מסבירים שהקמפיין הוגש להם כסרטון מוכן. "הקמפיין הגיע אלינו כמוצר מוגמר, על ידי תורם אנונימי שאינו מעוניין להיחשף והחלטתי לקחת אותו ולהשתמש בו", אומרת שלזינגר ומסבירה כי "מבחינתנו כל קמפיין שמעלה על סדר היום את נזקי הזנות – הוא מבורך".

חברות הכנסת זהבה גלאון מטעם "מרצ" ושולי מועלם מטעם "הבית היהודי" צפויות להגיש הצעת חוק להפללת צרכני זנות ושיקום נשים בזנות. בניגוד לניסיונות קודמים להוציא את צריכת הזנות מהחוק, כיום קידום ההצעה, מלווה בוועדה שהקימה שרת המשפטים איילת שקד כדי לבחון את יישום חוק מסוג זה בפועל.

"הצעת החוק תוגש בשבועות הקרובים", אומרת חברת הכנסת מועלם היום בשיחה עם "כאן". "כיום ישנה תמיכה מקיר לקיר בכנסת בנושא: מצד המשרד לביטחון פנים, אגף התקציבים באוצר, שרת המשפטים ומצד שר הרווחה. נושא התקציב צריך להיבחן, אך אנחנו בטוחות שעם התמיכה הזאת ועם ההבנה שיש פה ענין מהותי נצליח הפעם לייצר שינוי".