פעילי חיזבאללה
צילום: אי.פי

המוסד העביר את המידע על מפעלי ייצור הפצצות של חיזבאללה בבריטניה

לפי בכיר ישראלי, מאז חשיפת המידע העביר חיזבאללה את הפעילות שלו סביב אתרי הייצור, למדינות אחרות וגם הן הוזהרו בעניין על ידי קהילת המודיעין הישראלית
גילי כהן
10 ביוני 2019
20:36

בכיר ישראלי אישר היום (ראשון) לכאן חדשות, כי המוסד הוא זה שהעביר למודיעין הבריטי, כבר לפני כמה שנים, את המידע על אותם מפעלי ייצור של חיזבאללה בפאתי לונדון. מוקדם יותר פורסם ב"דיילי טלגרף" הבריטי כי במפעלים הוטמנו אלפי חבילות שהכילו שלושה טון של אמוניום חנקתי, שמשמש לייצור פצצות. מדובר כאמור במידע ישן שהביא לחשיפת התכנית כבר עם העברתו לפני כמה שנים.


למרות חשיפת הפעילות עצמה - איראן וחיזבאללה לא שינו את דרך פעולתם, אלא פשוט העתיקו אותה - לאזור אחר. לפי בכיר ישראלי, מאז חשיפת המידע אז, חיזבאללה העביר את הפעילות שלו בנוגע לאותם אתרי ייצור, למדינות אחרות - שגם הן נחשפו על ידי קהילת המודיעין הישראלית. למעשה, בין קהילת המודיעין הישראלית לבין הפעילות המדוברת של חיזבאללה מתנהל קרב 'חתול-עכבר' לשיבוש הפעולה.

הלילה חשף ה"דיילי טלגרף" הבריטי, כי הרשויות בבריטניה פשטו ב-2015 על מפעל איראני לייצור פצצות בפרבר של לונדון, שהופעל בידי אנשי חיזבאללה. במקום נמצאו טונות רבות של אמוניום חנקתי, כל זאת כמה חודשים לאחר החתימה על הסכם הגרעין. לפי הדיווח המידע על המפעל הגיע מממשלה זרה.