חפש
Languages
פרופ' אביעד קליינברג, 06.04.2014
צילום: היינריך בול סטיפטנג

פרופ' אביעד קליינברג בספר חדש מציג את הבסיס הרעיוני של החילוניות הישראלית

לדברי קליינברג "אני אוהב ויכוחים כי יש בהם טיעונים. אבל מה שיש עכשיו ויותר מדי במדינת ישראל זה חרפות וגידופים"
מערכת כאן חדשות
11 ביוני 2019
04:57

פרופסור אביעד קליינברג בספרו החדש "מדריך לחילוני" בא להציג את הבסיס הרעיוני של החילוניות הישראלית. פרופסור קליינברג טוען שאין כל רע בוויכוחים: "אנחנו היהודים עם שאוהב להתווכח. אני אוהב ויכוחים כי יש בהם טיעונים" אך לתפיסתו מה שקורה בשיח הציבורי כיום אינו חלק מקיום ויכוח ענייני. לדבריו, "מה שיש עכשיו ויותר מדי במדינת ישראל זה חרפות וגידופים".

קליינברג ציין כי "אני מאמין, וזה גם היה כל הרעיון של התנועה הציונית, שאפשר להיות יהודי לכל דבר, אנחנו לא רק דת אלא גם אומה. כלומר, אפשר להיות חילוני לא מאמין ולא מקיים מצוות, ואפשר להגן על הטענות האלה באמצעות טיעונים ולא צעקות"

בהתייחס לטענות כי ישנו תהליך הדתה במדינה בשנים האחרונות אמר כי "במדינת ישראל לא מתנהל תהליך של הדתה, היא מדינה יותר חילונית משהייתה. בישראל מתנהל תהליך של היימנה". עוד הוסיף, "אני לא רואה בבתי  הספר שמכריחים את הילד שלי להקפיד על דיני ציצית, מה שאני כן רואה זה שיש דגש על ההתנחלויות לדוגמה".

קליינברג גם התייחס לשאלת משבר הזהות שעובר על החילוניות ואמר כי "המשבר הוא של האליטה הפוליטית המסוימת שמקוננת על עברה. מצבה של החילוניות בסדר גמור".