הרכב האוטונומי של Yandex בנסיעת מבחן
צילום: Yandex

צפו: הרכב האוטונומי של Yandex בנסיעת מבחן בישראל

החברה שמפתחת טכנולוגיה באמצעותה ניתן להפוך כל רכב מודרני לכזה שמסוגל לנסוע ללא נהג, מבצעת בארץ נסיעות מבחן ו"מזמינה כישרונות ישראלים להצטרף לצוות". כך זה נראה
שירה הדס נקר
11 ביוני 2019
20:00

חברת הטכנולוגיה Yandex הופכת את ישראל למדינה הראשונה מחוץ לגבולות רוסיה, מדינות ברית המועצות לשעבר וארצות הברית – בה היא מפתחת טכנולוגיות רכב אוטונומי. צוות מקומי של מהנדסים יפתח את הטכנולוגיה הגלובלית ביחד עם צוותי Yandex השונים, והיום (שלישי) מודיע החברה כי במסגרת כנס "אקומושן" לתחבורה חכמה, הרכב האוטונומי של Yandex מוצג בישראל ומבצע נסיעות בכבישי תל אביב.


"אנחנו לא מפתחים רכב – אנחנו עושים משהו הרבה יותר גלובלי. אנחנו מפתחים טכנולוגיה בה ניתן להשתמש בכל רכב מודרני ולהפוך אותו לאוטונומי לחלוטין", אומר דימיטרי פולישוק, ראש מערך פרויקט הרכב האוטונומי ב-Yandex.

פולישוק הוסיף: "על מנת להפוך את הטכנולוגיה הזו לאוניברסלית וניתנת לשכפול, אנו בוחנים אותה במדינות שונות ובתנאים שונים. החודשים הראשונים שלנו בישראל סיפקו לנו המון תובנות חדשות, לרבות מצבי נהיגה חדשים והתמודדות עם עומסי תנועה שאינם קיימים במחוזות אחרים בהם אנו בוחנים את הטכנולוגיה שלנו. אנו מתכננים להעמיד מעל 100 רכבי Yandex אוטונומיים בכבישים שונים ברחבי העולם עד סוף השנה הנוכחית ואנו מזמינים כישרונות ישראלים להצטרף לצוות שלנו ולעבוד ביחד איתנו על הטכנולוגיה, שהיא ללא ספק עתיד התחבורה העולמית".


"מזמינים כישרונות ישראלים להצטרף לצוות שלנו". דימיטרי פולישוק, ראש מערך פרויקט הרכב האוטונומי ב-Yandex

בינואר השנה העניק משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ל-Yandex אישור להפעלת רכביה האוטונומיים בישראל. זהו אחד מהאישורים הראשונים שניתנו בישראל לניסוי מסוג זה. עם קבלת האישור, הרכב החל בנסיעות בכבישים ציבוריים באזור תל אביב והמרכז, עם נהג בטיחות מאחורי ההגה. לאחר ש-Yandex הציגה את הטכנולוגיות האוטונומיות שלה לנסיעה בכבישים ציבוריים לראשונה בדצמבר 2017, החברה ביצעה נסיעות מבחן בלאס וגאס (ארה"ב), מוסקבה, אינופוליס וסקולקובו (רוסיה). באינופוליס וסקולקובו הרכב אף מופעל כשירות הסעות אוטומטי לציבור הרחב.


הרכב האוטונומי בנסיעת מבחן בתל אביב. צילום: Yandex

עוד מוסיף פולישוק כי הודות ל"למידת מכונה (Machine learning), שהיא הבסיס לכל מוצרי Yandex" לקח לחברה רק שנתיים להגיע ממצב של בדיקות התחלתיות ועד למצב של נסיעה אוטונומית מוחלטת ללא נהג מאחורי ההגה. "אנו בטוחים שעם הגדלת הצי שלנו בכבישים השונים ברחבי העולם, ההתפתחות תהיה אפילו מהירה יותר", אמר.

Yandex עומדת גם מאחורי אפליקציית הזמנת המוניות Yango שנכנסה לשוק הישראלי, תכנית הלימודים Y Data School באוניברסיטת תל אביב, אפליקציית השמעת המוסיקה Yandex Music.

תגיות:
רכב