שכם, הלילה

מושל שכם לכאן חדשות: התקרית עם צה"ל תשפיע על יחסי ישראל והרשות

בכירים במערכת הביטחון העבירו מסרים לרמאללה: האירוע קרה בטעות וייחקר; כניסת עשרות ישראלים הלילה לקבר יוסף - בוטלה
כתבי כאן חדשות
11 ביוני 2019
21:36

מושל שכם, אברהים רמדאן, הביע היום (שלישי) זעם על העימות הלילי בין כוח צה"ל לאנשי מנגנון הביטחון המסכל בעיר. בריאיון לכאן חדשות אמר רמדאן: "כשאתה מגיע לכאן אתה לא בתל אביב. אתה מגיע למרכז שכם. מה ההצדקה לירי על הכוח?". לשאלה אם המקרה ישפיע על היחסים והתיאום בין ישראל לפלסטינים, ענה המושל: "אני חושב שכן. (אך) מי שמעליי יחליט. אנחנו בני אדם ויש לנו כבוד. האנשים כאן הם לא צאן, לא בהמות שאפשר לירות עליהן".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי בכירים במערכת הביטחון, בהם בצה"ל, שב"כ, המינהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים,  מעבירים מאז הבוקר מסרי הרגעה לבכירי הרשות הפלסטינית. המסר העיקרי שמועבר לפלסטינים: זו תקרית נקודתית שמקורה בטעות בזיהוי, האירוע ייחקר. לפי הערכה, צה"ל יצמצם בימים הקרובים את נוכחותו בשכם, למעט במעצרים הכרחיים לסיכול טרור.


עוד פורסם בחדשות הערב כי הלילה אמורים היו להיכנס ישראלים לקבר יוסף שבשכם. כניסה כזו, שמתקיימת פעם בחודש בערך, דורשת אבטחה כבדה של צה"ל ותיאום עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. בדרך כלל לכניסה כזו מגיעים מאות ואפילו אלפי ישראלים. הפעם היו אמורים להיכנס עשרות בני אדם בלבד, בין היתר בגלל שיפוצים במקום. הבוקר, אחרי התקרית, ובגלל הרגישות מול המנגנונים, החליטו בצבא לבטל את הכניסה הזו. גורמים בשני הצדדים אמרו היום כי התיאום הביטחוני לא ייפגע, אך בכל זאת, בצה"ל החליטו לא לקחת סיכון ולא להעיר את השטח הנפיץ גם כך.


התקרית החלה בסביבות 02:00 לפנות בוקר. לפי הפלסטינים, חיילי צה"ל התקרבו למטה המנגנון הביטחון המסכל במכונית אזרחית. לאחר שהמכונית לא עצרה, ירו אנשי המנגונונים באוויר, ובתגובה ירו כוחות צה"ל בפלסטינים, שניים נפצעו קל. בסופו של דבר נסוג הכוח הישראלי מהמקום.

השתתפו בהכנת הידיעה: נורית יוחנן, כרמל דנגור ורועי שרון