הרב שלמה טאוויל
צילום: סלבדור חמאווי, אתר conclusion.com

הרב שהותקף בארגנטינה: "נתנו לי אגרוף לפנים ונפלתי"

הרב של חב"ד ברוסאריו פירט בריאיון לכאן חדשות את אירוע התקיפה בחג. לדבריו השלושה עקבו אחריו ודיברו על הלבוש שלו עד שהחליט לשאול אותם מה הם עושים? הוא הוסיף שמצבו טוב וטוען שהרקע לתקיפה אנטישמי
השעה הבינלאומית
12 ביוני 2019
15:49

הרב של קהילת חב"ד ברוסאריו שבארגנטינה, שלמה טאוויל, שהותקף באלימות בחג השבועות בעיר משחזר היום (רביעי) בשיחה עם כאן חדשות את האירוע. הוא סיפר ששלושה צעירים בשנות ה-20 לחייהם, עקבו אחריו בערב יום שני לאחר תפילת החג. לדבריו, הוא שמע אותם מתלחששים על הלבוש שלו. כשהם התקרבו אליו הוא החל להתעמת איתם. טאוויל הוסיף שמצבו טוב וטוען שהרקע לתקיפה אנטישמי.

האזינו לשיחה עם הרב שלמה טאוויל:

"התחלתי לצעוק 'מה אתם עושים?' ואז הם התחילו עם דחיפות ואלימות בידיים", אמר טאוויל בשיחה ששודרה בתוכנית "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב. "אחד מהם נתן לי אגרוף בפנים ונפלתי. ברוך השם היו עוד אנשים שהלכו ברחוב והפרידו אותי מהם. אם לא, אני לא יודע אם הם היו ממשיכים לתקוף אותי כשאני על הרצפה".

הרב הוסיף שתקיפות אנטישמיות פיזיות ברוסאריו זה דבר די נדיר. הוא הגיש תלונה במשטרה מיד עם צאת החג, ואז התקשורת במדינה בדקה לשלומו ודיווחה על המקרה. "מצד אחד עשו מהתקיפה דבר מאוד גדול, אולי לא היה צריך להיות כל כך. אבל מצד שני אם לא עושים את זה, האחראים והמשטרה לא יעשו כלום. אז עכשיו כשעשו בלאגן שלם המשטרה מחפשת את התוקפים".

לאחר התקיפה נמסר מ-DAIA, נציגות ארגונים יהודים ארגנטינים, לתחנת רדיו מקומית ברוסאריו כי האלימות נפסקה רק לאחר ששכנים התערבו. גבריאל דובקין, נשיא הנציגות ברוסאריו, הוסיף כי הרב מתאושש ומשפחתו מלווה אותו "הוא ואנחנו מצויים במצוקה מוחלטת מהמקרה". כמו כן אמר כי היו "מקרים נקודתיים" של אנטישמיות בעיר, אבל הדבר מעולם "לא הגיע לכדי אלימות פיזית".

בסוף חודש פברואר הותקף הרב הראשי של ארגנטינה, גבריאל דוידוביץ', בידי אלמונים ונפצע. התוקפים נכנסו לביתו בלילה, צעקו לעברו "אנחנו יודעים שאתה הרב של אמי"ה (המרכז היהודי במדינה)" והחלו לתקוף אותו. אשתו של הרב הייתה עדה למתרחש. עוד נמסר כי התוקפים נטלו חפצים וכסף ונמלטו מן המקום.