סירות דיג ברצועת עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בכיר בחמאס הזהיר: "המצב יילך ויסלים"

הבכיר האשים בשיחה עם כאן חדשות כי ישראל לא מיישמת את ההבנות מסבב הלחימה האחרון • ראש איגוד הדייגים בעזה מחה בעקבות צמצום מרחב הדיג בפעם החמישית מאז ההסלמה: "לדייגים אין קשר לזה"
גל ברגר
13 ביוני 2019
07:17

חודש אחרי כניסת הכסף הקטרי לרצועת עזה, בכיר בחמאס הזהיר הבוקר (חמישי) לכאן חדשות כי "המצב יילך ויסלים" אם ישראל לא תיישם את ההבנות שהושגו בתום סבב ההסלמה האחרון בתחילת החודש שעבר. "אם ההסכם ייושם, המצב יירגע", אמר הבכיר.

"אנו לא מנסים לחבל במה שהשגנו אבל ארגוני הטרור בעזה לא חשים שישראל מכבדת את ההסכמות. היא רק דוחה ודוחה ולא רוצה ליישם את ההבנות לגבי הכנסת הכסף לעזה, הגדלת מרחב הדיג והכנסת חומרים דו שימושיים לרצועה", הוסיף.

ראש איגוד הדייגים בעזה, ניזאר עיאש, מחה בשיחה עם כאן חדשות על הקטנת מרחב הדיג, על רקע המשך השריפות והפרחת בלוני התבערה מרצועת עזה. "לא הדייגים מפריחים את הבלונים, הם בסך הכל מחפשים פרנסה ואין להם קשר לזה", אמר והוסיף כי "זו ענישה קשה ולא מוצדקת".

הוא הסביר כי צמצום מרחב הדיג לא יוביל את הדייגים בעזה למחות ולהפגין נגד חמאס מאחר שהם לא יסטו מהקו הלאומי ומשום שהמצור על הרצועה חוצה מגזרים. לדבריו, בעזה פועלים כיום כ-4,000 דייגים המפרנסים כ-50 אלף בני אדם, והם צפויים לספוג נזקים של בין שניים לשלושה מיליון שקל בכל יום שבו הם אינם מורשים לצאת לים. בחודש וחצי שחלפו מאז תום הסבב האחרון צומצם מרחב הדיג בעזה חמש פעמים.
מזכיר קיבוץ בארי, יניב הגי, התראיין הבוקר לתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב ואמר לאריה גולן כי "אני חושב שישראל מחזיקה את הדייגים בעזה כבני ערובה למצב, והחמאס מחזיק אותנו בעוטף עזה כבני ערובה למצב, אנחנו והדייגים בעזה באותו מצב, זה מדהים. אני מאמין שישראל מדינה מספיק חזקה כדי לשים לדבר הזה סוף. יש לנו יצירתיות, תעוזה, הקרבה, כל מה שצריך. הדבר היחיד שחסר לנו זה חזון של מנהיג אמיתי שיבוא ויגיד 'אני הולך לסיים את הסכסוך הישראלי עם עזה'". 

בתגובה לירי לעבר ישראל, מטוסי צה"ל תקפו הלילה תשתית טרור תת-קרקעית במתחם צבאי של חמאס בדרום רצועת עזה. הרקטה יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל, ולא דווח על נפגעים או נזק. על פי דיווחים פלסטיניים לא היו נפגעים בתקיפות.

האזעקה באה לאחר החלטה לסגור את מרחב הדיג ברצועה. צה"ל החליט להטיל סגר ימי על רצועת עזה בשל הפרחת בלוני התבערה לשטח ישראל מוקדם יותר היום. דובר צה"ל הודיע שלא יתאפשר דיג מול חופי עזה עד להודעה חדשה. מדובר בתגובה ראשונה של צה"ל לעליית המדרגה מצד חמאס ביממה האחרונה.