נשיאת העליון אסתר חיות והשר אמיר אוחנה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הנשיאה חיות תוקפת את אוחנה: הדרך לאנרכיה קצרה

נשיאת בית המשפט העליון תקפה את שר המשפטים בעקבות דברי אוחנה בחדשות 12. השופט אליקים רובינשטיין מתח גם כן ביקורת על דברי השר: "התקפה לא מוצדקת"
תמר אלמוג ומרדכי גילת
13 ביוני 2019
10:38

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תקפה הבוקר (חמישי) את שר המשפטים אמיר אוחנה: "כל בעל דין יוכל מעתה, בברכת שר המשפטים, לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. מכאן הדרך קצרה לאנרכיה". את הדברים אמרה חיות בהשתלמות לנשיאים וסגני נשיאים של בתי משפט במעלה החמישה, בתגובה לריאיון שהעניק אוחנה לחדשות 12 אמש.

אמש אמר אוחנה כי הוא מתכונן לאפשרות שיתפרו לו תיק: "אני לוקח את זה כאפשרות, אבל אני חושב שזה לא סביר". על בכירי הפרקליטות הוסיף: "אני לא יכול לומר שכולם מלאכים צחורי כנפיים". כאשר נשאל אוחנה האם יש מקרים בהם לא צריך לקיים את החלטת בג"ץ השיב בחיוב ואמר כי "השיקול העליון צריך להיות שמירה על חיי האזרחים". 

חיות הוסיפה: "חשוב לי לומר לכם כי בעיניי יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות. השקפה לפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על ידי בית משפט חייבים לכבד". 


המשנה לנשיאת העליון לשעבר, השופט אליקים רובינשטיין, התייחס גם כן לדברי אוחנה: "זו התקפה לא מוצדקת, יש כאן סכנה ממשית לאנרכיה". בריאיון למרדכי גילת ותמר אלמוג בכאן רשת ב אמר רובינשטיין - "צר לי שבמקום לברך שר חדש צריך למתוח ביקורת". 

האזינו לריאיון המלא עם השופט אליקים רובינשטיין:

רובינשטיין הוסיף: "כל מערכת של בני אדם ייתכנו בה חילוקי דעות, אבל מי זה המשטרה והפרקליטות? זה אליטה במגדל שן? זה כל בית ישראל". רובינשטיין התייחס למתקפה על מערכת המשפט: "אפשר לבקר את בית המשפט, הוא לא מושלם, אבל להגיד 'לא לציית'? יצא לי לעבוד עם הרבה ראשי ממשלות שהתמרמרו על החלטות שיפוטיות כאלה ואחרות, אף אחד מהם לא חלם לא לציית".

אחד מראשי איחוד מפלגות הימין בצלאל סמוטריץ' כתב בתגובה לדברי חיות כי "יש לראות בחומרה רבה את העובדה שנשיאת בית המשפט העליון מרשה לעצמה לבקר את שר המשפטים הנבחר בצורה חריפה ובפומבי". סמוטריץ' הוסיף בחשבון הטוויטר שלו: "לגופו של עניין, ציות לחוק חשוב הרבה יותר מציות לפסקי דין. כשפסקי דין יושתתו על בסיס ציות לחוקי הכנסת לא תהיה שום בעיה לציית להם ככתבם וכלשונם".