חרדיות? עופו מהאקדמיה

המגזר החרדי נגד האקדמיה: כנס של עשרת אלפים תלמידות אולפנה ינסה לבלום את השתלבות הנשים בלימודים אקדמיים. המממנת העיקרית - עיריית ירושלים. המארגנים: "בעייתי שאישה תראה בלימודים פתח לקריירה"
עקיבא ווייס
18 בדצמבר 2016
19:39
עודכן ב 16 מרץ 21:00

מנהיגי המגזר החרדי יוצאים לקרב. על הפרק: השתלבות נשים חרדיות בלימודים אקדמיים. מדי חנוכה מתקיים כנס חגיגי של בנות סמינרים לכבוד החג, אך השנה – במקום מוזיקה ונרות – יוקדש הכנס, שייערך ביום שלישי הקרוב בהשתתפות 10,000 בנות סמינרים, למאבק בלימודי הבנות מחוץ לסמינרים. האירוע, שמארגנים מנהלי הסמינרים והאדמו"רים הבכירים במגזר, יתקיים במימון חלקי של עיריית ירושלים: לדברי גורמים בעירייה, העירייה תממן את הכנס בסכום של 200 אלף שקלים, מתוך עלות של 350 אלף.

 איך עיריית ירושלים מממנת כנס שיוצא נגד השכלה? "אנחנו מתנגדים למכביה, שנערכת בעיר בעלות של מיליוני שקלים, כי זה מחלן את העיר", אמר חבר חרדי במועצת העיר ירושלים, שביקש שלא להופיע בשמו. "ולמרות זאת העיריה תומכת כי יש ציבור שרוצים את זה. בהתאמה, יש גם מי שדורש את הכינוס נגד האקדמיה ולכן התמיכה של העירייה מוצדקת".

במגזר חוששים שלימודים אקדמיים מחוץ לסמינרים יפגעו בקשר של הסטודנטיות לדת. "הבעייתיות בלימודים האקדמיים היא כפולה: גם המרצים, המעבירים את השקפת עולמם ופוגעים בחינוך שהנשים קיבלו בסמינר, יוצרים בעיה", אומר אחד ממארגני הכנס, ששוחח עם "כאן" אך סירב להופיע בשמו בכתבה, "וגם הפתיחות לעולם הגדול. אם עד היום הראש של האישה החרדית הייתה לצאת לעבודה בשביל להביא פרנסה הביתה, הלימודים לתואר גורמת להן לתפוס את הלימודים כדרך לקריירה, מה שמשנה את הצביון של המגזר החרדי."

מכבים ומתיוונים

מה קרה פתאום? למה ההנהגה החרדית מוטרדת כל כך מלימודים אקדמיים של נשים? הסיבה טמונה בשינוי כולל שהחברה החרדית עוברת בשנים האחרונות. בעקבות העלייה ביוקר המחיה וקיצוץ הקצבאות, יותר ויותר נשים וגברים חרדים יוצאים לעבודה, לומדים לימודים אקדמיים במכללות ובאוניברסיטאות לא חרדיות, ומשתלבים בעבודה בחברה הכללית.

לימודי נשים הם לא דבר חדש כמובן בחברה החרדית: ההנהגה הרוחנית של המגזר החרדי עודדה מאז ומעולם לימודי נשים – מתוך הבנה שהאישה החרדית היא המפרנסת המרכזית בבית. אבל הלימודים האלה נבנו כך שנשים חרדיות יישארו בתוך המגזר. הן יכולות ללמוד בסמינרים החרדיים תחומים רבים – מראיית חשבון והנדסת מחשבים ועד אדריכלות, אך בכל המקרים מדובר בלימודי תעודה ללא תואר, מה שמאפשר להן לעבוד בתוך המגזר בשכר נמוך יחסית, ולא יותר מזה.

המקצוע הנשי הנפוץ ביותר בקרב נשים חרדיות היה במשך שנים הוראה, עד כדי כך שהיום יש הצפה של עובדות הוראה במגזר, ונשים מחפשות תחומים מקצועיים אחרים להיכנס אליהם. הסמינרים החרדיים מנסים להיענות לכך, ומציעים מסלולי לימוד במקצועות כמו ראיית חשבון ובאדריכלות. אבל אלה לא מסלולים אקדמיים לכל דבר, אלא לימודים לתעודה בלבד. המסלולים האלה קיבלו הכרה על ידי משרד התמ"ת ולשכת רואי החשבון, והם מאפשרים לנשים לעבוד במקצועות האלה, אבל לא בכל במקום, ובשכר נמוך יחסית למי שיש לה תואר. יותר ויותר נשים לא מעוניינות במסלולים האלה, ומעדיפות לימודים לתואר אקדמי לכל דבר ועניין.

מאמר המערכת ביתד נאמן שפורסם בסוף השבוע האחרון תחת הכותרת "מתייווני האקדמיזציה" נותן איזה מושג על הבהלה החרדית מתופעת הלימודים האקדמיים. "במשך קיומה של היהדות החרדית בארץ הקודש היא סגרה את חומותיה וינקה רק מנביעתם של מעיינות פנימיים שסיפקו מים זכים ומסוננים", נכתב שם. "סגירת מקורות הפרנסה בפני מקצוענים ואינטליגנטים ופתיחתם רק לבעלי 'תואר' נועדה לאלץ את החרדים לעבור את כור ההיתוך האקדמי, משנה אידאולוגיה מסודרת שנועדה לייצר זן אחר של חרדי שטוף מוח שתודעתו נפרצה לרוח זרה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי הכספים הועברו באישור היועץ המשפטי של העירייה לאחר עיון ברשימת המרצים.