חפש
Languages
מדד השלום
צילום: פלאש 90

דו"ח מדד השלום העולמי: ישראל במקום ה-146, אחרי הרשות הפלסטינית

המדד השנתי של המכון האוסטרלי לכלכלה ושלום דירג את איסלנד כמקום השלו ביותר בעולם. ארה"ב במקום ה-126. את הרשימה סוגרות סוריה ואפגניסטן
מיכל רשף
13 ביוני 2019
14:17

דו"ח מדד השלום העולמי שהתפרסם אתמול (רביעי) מציב את ישראל במקום ה-146 בעולם, מקום אחד גבוה יותר מבשנה שעברה אך ארבעה מקומות מתחת לרשות הפלסטינית ושלושה מקומות בלבד מעל  קוריאה הצפונית. המיקום נקבע במסגרת המדד השנתי של המכון האוסטרלי לכלכלה ושלום, המדרג 162 מדינות לפי רמת השלום והשלווה ששוררים בהן.

במקום הראשון במדד ניצבת איסלנד ואחריה בחמישיה הפותחת: ניו-זילנד, פורטוגל, אוסטריה ודנמרק. הגורמים העיקריים המשפיעים על המדד הם רמת האלימות והפשע בתוך גבולות המדינה, ורמת האיום החיצוני עליה מפני מדינות וגורמים אחרים. את העשירייה הראשונה סוגרות קנדה, סינגפור, סלובניה  יפן וצ'כיה.

סין דורגה במקום ה-110 ברשימה, ארצות הברית במקום ה-126 ורוסיה במקום ה-154. איראן נמצאת אף היא מעל ישראל ומדורגת מקום ה-139. מתחת לישראל מדורגות בין השאר לבנון, טורקיה, תימן, לוב, סומליה, עיראק וסעודיה כשאת הרשימה סוגרות אפגניסטן וסוריה. 

למרות שעלתה מקום אחד, ישראל מוגדרת בין המדינות שמצב השלום בהן היה גרוע יותר מבשנה הקודמת. הדוח מצא עוד שהעולם היה שלו יותר השנה בהשוואה לשנה שעברה, וזאת לראשונה זה חמש שנים. לראשונה נמדדה גם השפעת ההתחממות הגלובלית על מצב השלום.