שריפה סמוך לנחל עוז בעוטף עזה
צילום: אביב הרץ/TPS

הסלמה בדרום: צה"ל תגבר את מערך כיפת ברזל; שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלונים

עשרות בלוני תבערה שוגרו מעזה לשטח ישראל, ואלפי מפגינים פלסטינים יידו מטעני חבלה ואבנים לעבר כוחות צה"ל. משרד הבריאות בעזה מדווח על עשרות פצועים בעימותים על הגדר
אסף פוזיילוב ואיציק זוארץ
14 ביוני 2019
15:37
עודכן ב 19:53

על רקע המתיחות בעוטף עזה, צה"ל תגבר היום (שישי) את מערך סוללות כיפת ברזל בדרום. זאת לאחר שאמש רקטה שנורתה מרצועת עזה פגעה במבנה ציבורי בעיר שדרות, ובתגובה צה"ל תקף יעדי טרור בעזה.


כמו כן, היום שוגרו עשרות בלוני תבערה מרצועת עזה לשטח ישראל. לפחות שבע שריפות פרצו באזור עוטף עזה, ונגרמו כתוצאה מהבלונים. במקביל, כ-6,500 פלסטינים התפרעו סמוך לגדר המערכת בעזה, ויידו מטעני חבלה, צמיגים בוערים ואבנים לעבר כוחות צה"ל. נעשו כמה ניסיונות התקרבות לגדר המערכת - באחד מהם שלושה חשודים חצו את הגדר לכיוון ישראל, ומיד ברחו בחזרה לעזה.

לפי הדיווחים בעזה, כוחות צה"ל משתמשים בגז מדמיע נגד המפגינים בדרום הרצועה. עוד דווח על ידי משרד הבריאות בעזה כי 49 פצועים בדרגות פציעה שונות, במהלך העימותים עם כוחות צה"ל.


סגן מנהיג חמאס בעזה, ח'ליל אלחיה, אמר במהלך ההפגנות על הגדר כי הפלגים בעזה עוקבים אחר מה שיקרה ביומיים הקרובים עם המתווכים מקטר וממצרים: "לא נקבל כל נסיגה מההבנות או התמהמהות ביישומן". דובר ארגון ועדות ההתנגדות העממית בעזה, אבו-מוג'אהד, אמר כי אם ישראל תמשיך להתחמק מיישום ההבנות, יש לארגונים בעזה את היכולת לכפות עליה לשלם מחיר.

קצין הביטחון של המועצה האזורית שער הנגב, אייל חג'בי, התייחס היום למצב בדרום ואמר כי הוא ערוך לכל הידרדרות. לדברי חג'בי, "חמאס חוזר כנראה ליחידות הבילבול. אנחנו יודעים איך זה מתחיל ולא יודעים איך זה מסתיים. אנחנו ערוכים להפעיל את כל צוותי החירום למרות שאנחנו כל הזמן חוששים מהמבצע הבא או מההתלהמות שאמורה להיות בקרוב יחסית".

מנהלת השיווק של המרכז המסחרי "מול שבע" בשדרות, נופית כהן, אמרה בתגובה לרקטה שנפלה אתמול בעיר: "המתחם היה הומה אדם, מסעדות מלאות, הורים ובוגרים של מכללת ספיר שהגיעו. פתאום ברגע אחד – כולם נסו על נפשם. היום אנשים יוצאים לקניות ונאלצים להמשיך בשגרת החיים. זה לא כמו כל יום שישי רגיל. כל כך הרבה שנים שאנשים התרגלו וזה נורא".

פרופסור שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין, התייחס גם הוא לפגיעה אמש בשדרות ומסר: "הוכח בשבוע האחרון שאין ערך להבטחות של חמאס לשקט, למניעת השריפות ולמניעת הרקטות. כל מה שמבטיחים לממשלת ישראל מפירים. הדבר היחידי שישנה את התמונה היא דרישה לדבר ממשי שהחמאס ישלם - החזרת החיילים. רק כך ממשלת ישראל תדשיב את אמינותה ואת ההרתעה. זו צריכה להיות הדרישה הראשונה". 


הלילה תקף צה"ל יעדי ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטה לשדרות. הרקטה פגעה בישיבה בעיר, איש לא נפגע אך נגרם נזק למבנה. גם שלשום שוגרה רקטה לעבר ישראל וצה"ל תקף בתגובה ברצועה. זאת לאחר שנסגר מרחב הדיג ברצועה בעקבות המשך הפרחת בלוני התבערה לשטח ישראל. הפלסטינים לא דיווחו על נפגעים בתקיפת צה"ל.

בצה"ל אומרים כי הצבא ימשיך לפעול נגד ניסיונות לפגוע באזרחי ישראל והוא רואה בחמאס אחראי על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה. מהירי אשר אירע אמש נפגעה ישיבה בשדרות, איש לא נפגע אך נזק נגרם למבנה.