דן מרידור ודניאל פרידמן

מרידור על דברי אוחנה: "הסתה חמורה"; פרידמן: "יש ניסיון לא טוב עם הפרקליטות"

שני שרי המשפטים לשעבר התייחסו בריאיון ל"השבוע" בכאן 11 לדברי אמיר אוחנה, שעוררו סערה. "אין לי ספק שכל רמז אפשרי כאילו תפרו תיק או חיפשו לעצור מישהו, אין לו שחר", אמר מרידור. פרידמן טען מנגד: "היו מקרים בעבר"
השבוע
14 ביוני 2019
21:04

שני שרי משפטים לשעבר - דן מרידור ודניאל פרידמן, התייחסו היום לדברי שר המשפטים אמיר אוחנה, שעוררו סערה במערכת הפוליטית ובמערכת המשפט. בריאיון ל"השבוע" עם ירון דקל בכאן 11, מרידור ביקר בחריפות את דברי אוחנה, לפיהם לא מן הנמנע שהפרקליטות תתפור לו תיק, ואמר: "אם זה נכון תביא הוכחות, ואז תעשה משהו. אם זה לא נכון זו הסתה חמורה ביותר". פרידמן אמר מנגד: "לצערי אני צריך לומר שבהיסטוריה שלנו היו שורה של מקרים שאנשים, כולל שרים, הועמדו לדין או שנפתחו נגדם חקירות ללא הצדקה ומבלי שניתן לראות לזה בסיס".

עוד אמר פרידמן בריאיון: "אני לא מצדיק את האמירה, אבל אני אומר שיש לנו ניסיון לא טוב עם הפרקליטות ועם סגירת תיקים. אז העובדה שמערך הביקורת על הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה קרס זה מצב לא טוב ולא בריא.

"השאלה היא אם יש צורך ברפורמות. המינוי של שופטים לא שינה באופן בסיסי את העובדה שבית המשפט העליון רואה עצמו חופשי לבטל חוקים מכל סיבה שהיא. בית המשפט היום דן בשאלה האם הוא יכול לבטל חוקי יסוד, שזה בעצם לבטל את החוקה או לכתוב אותה מחדש. כאן בהחלט יש צורך ברפורמה והסדרה".

מרידור אמר: "אין לי ספק שכל רמז אפשרי כאילו תפרו תיק או חיפשו לעצור מישהו, אין לו שחר. אחרי התקפות על בית המשפט, חלק מהציבור מתחיל לקבל את זה. התחושה שהייתה לכל אזרח לדעתי הרבה שנים, שיש בית משפט והוא שופט באופן ענייני ולא מוטה, היא קריטית בדמוקרטיה. אני חושב שזו סכנה".

שר המשפטים ואיש הליכדו לשעבר דן מרידור גם ביקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו על מינוי אוחנה. "יותר חשוב לדבר על הממנה מאשר על הממונה", אמר מרידור. "ראש הממשלה ידע את מי הוא ממנה, זה לא דבר חדש. הביטויים האלה (של אוחנה על מערכת המשפט) זה לא דבר חדש. אני חושב שזה נורא במובן הזה, שאם זה בא מלמעלה מה יגיד האדם ברחוב? שהמשטרה תופרת לו תיקים? שבית המשפט מוטה? שהיועץ המשפטי פחדן?".


פרידמן אמר: "אני לא חושב שזה רציני. הרי שהוא שר משפטים בממשלת מעבר. ישנה בכלל שאלה של כל המינוי הזה. מה מידת התבונה של לפטר שרי משפטים שהיו בתפקיד ולמנות שרי חינוך ומשפטים שלא יכולים לעשות שום דבר. וכדי להגדיל את הפרדוקס הזה, בית המשפט חוקק חוק שלא ימונו שופטים לבית המשפט בתקופת ממשלת מעבר, אז אי אפשר היום למנות אפילו שופט שלום, אבל אפשר למנות שר משפטים ושר חינוך. אפשר לדבר אבל הוא לא יכול לעשות".

שני השרים לשעבר כן הסכימו בסוגיית התערבותו של נתניהו בנושאים משפטיים בעת שהוא חשוד בפלילים. "הוא לא צריך להיות מעורב", אמר פרידמן. "כל השאלה תתעורר רק אחרי הקמת הממשלה הבאה". מרידור הוסיף: "ראש הממשלה חשוד בפלילים, ואני חושב שגם שר המשפטים היה צריך לסגת מזה. ראש הממשלה היה צריך להגיד - "מכיוון שאני עומד לשימוע בפני המערכת אז אני נסוג מהעניין הזה".