חלוקת הכסף הקטרי בעזה

ישראל מאותתת לחמאס: הכסף הקטרי יעבור אם תשוב הרגיעה

בישראל אומרים כי בניגוד לטענות הפלסטינים, אין עיכוב בהגעת השליח הקטרי לאזור. מקורות פלסטינים אמרו לעיתון אל-קודס כי הנהגת חמאס הדגישה בפני מלדנוב כי אין לה קשר לאף פלג הקשור בירי שתי הרקטות האחרונות מעזה לעבר ישראל
כתבי כאן חדשות
14 ביוני 2019
21:56

ברקע המתיחות בדרום, בישראל מאותתים לחמאס כי הכסף מקטר יעבור לרצועת עזה רק אם תשוב הרגיעה, כך אמר הערב (שישי) גורם ישראלי לכאן חדשות. עם זאת, יש לציין כי גם בתקופות הסלמה קודמות, שהיו מורכבות יותר מבחינה פוליטית לראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו - הכסף הקטרי הועבר, וישראל אף ניסתה ללחוץ על השליח הקטרי להעבירו.


עוד אומרים בישראל כי בניגוד לטענות של גורמים פלסטינים, ישראל לא מעכבת את הגעתו של השליח הקטרי לאזור. מראש הכסף לא היה מיועד לעבור בימים אלו, אך ככל הנראה זה יקרה כבר בתקופה הקרובה. בתוך כך, גורם ביטחוני אומר כי גם בצה"ל וגם בדרג המדיני לא מעוניינים עכשיו בהסלמה בדרום, ומבינים כי מלחמה היא המוצא האחרון.

במקביל, בעזה טוענים, כאמור, שישראל מתמהמהת ולא רצינית ביישום ההבנות. סגן מנהיג חמאס בעזה, ח'ליל אלחיה, אמר היום במהלך ההפגנות על הגדר כי הפלגים בעזה עוקבים אחר מה שיקרה ביומיים הקרובים עם המתווכים מקטר וממצרים: "לא נקבל כל נסיגה מההבנות או התמהמהות ביישומן". דובר ארגון ועדות ההתנגדות העממית בעזה, אבו-מוג'אהד, אמר כי אם ישראל תמשיך להתחמק מיישום ההבנות, יש לארגונים בעזה את היכולת לכפות עליה לשלם מחיר.


מקורות פלסטינים אמרו לעיתון אל-קודס כי בפגישה שנערכה היום בין שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב לבין מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה, אמר מלדנוב שהפעילות הקשורה לפרויקטים בעזה, אותם הוסכם לבצע, נמשכת וכי ישנם מסרים ישראליים, לפיהם ישראל מעוניינת ברגיעה וביישום ההסכמות. עוד אמרו אותם מקורות כי מלדנוב אמר להנייה ולהנהגת חמאס כי הכסף הקטרי ימשיך לעבור לרצועת עזה.

ה, אשר אחת מהן פגעה ישירות במבנה בשדרות. ההנהגה בעזה אמרה לשליח האו"ם שהיא תרה אחר העומדים מאחורי הירי, וכי היא לא תאפשר להכשיל את המאמצים המתמשכים לביסוס הבנות הרגיעה וביצוען.

הלילה צה"ל תקף יעדי טרור ברצועת עזה, בתגובה לירי הרקטה שפגעה במבנה בשדרות. כמו כן, מערך כיפת ברזל תוגבר באזור הדרום. 


היום שוגרו עשרות בלוני תבערה מרצועת עזה לשטח ישראל. לפחות שבע שריפות פרצו באזור עוטף עזה, ונגרמו כתוצאה מהבלונים. במקביל, כ-6,500 פלסטינים מתפרעים סמוך לגדר המערכת בעזה, ומיידים מטעני חבלה, צמיגים בוערים ואבנים לעבר כוחות צה"ל. נעשו כמה ניסיונות התקרבות לגדר המערכת - באחד מהם שלושה חשודים חצו את הגדר לכיוון ישראל, ומיד ברחו בחזרה לעזה.

לפי הדיווחים בעזה, כוחות צה"ל משתמשים בגז מדמיע נגד המפגינים בדרום הרצועה. עוד דווח על ידי משרד הבריאות בעזה כי 49 פצועים בדרגות פציעה שונות, במהלך העימותים עם כוחות צה"ל.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, כרמלה מנשה, רועי קייס ועמרי חיים