ספינות קרב ישראליות בגבול בין ישראל ללבנון
צילום: אי-פי

הערכה בישראל: בשל המצב הכלכלי בלבנון - היתכנות גבוהה לפתרון הסכסוך הימי

המתווך האמריקני ביקר בירושלים ונפגש עם השר שטייניץ. דווח כי השיחות צפויות להתקיים בתחילת חודש יולי. שר ההגנה הלבנוני: "אנו לא מוכנים לוותר על שום חלק מהגבול שלנו, אם זה ביבשה או בים. מתוך הנחה זו אנחנו פתוחים למשא ומתן לסימון גבול"
גילי כהן
15 ביוני 2019
18:40
עודכן ב 20:36

התקדמות משמעותית נרשמה בסוף השבוע, עם ביקורו של המתווך האמריקני דיוויד סאטרפילד בירושלים, שעסק בסכסוך על הגבול הימי בין ישראל ללבנון. היום (שבת) דווח כי השיחות צפויות להתקיים בתחילת חודש יולי. בישראל מעריכים: בגלל המצב הכלכלי בלבנון, יש היתכנות גבוהה יותר לפתרון הסכסוך.


סאטרפילד נפגש עם שר האנרגיה והמים יובל שטייניץ והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת. בתום השיחות, הגיעו הצדדים להבנות לקראת המשך ביקורו של סאטרפילד באזור - וכוונה לחתום על מסמך הצהרת כוונות בין ישראל לבין לבנון לתחילת שיחות התיווך.

ישראל הציבה תנאי כי השיחות יעסקו רק בנוגע לסכסוך בגבול הימי, ולא בגבול היבשתי כפי שלבנון דורשת. עוד סוכם כי המתווך בין הצדדים תהיה ארצות הברית בלבד. עם זאת, סוכם כי בפגישות ישתתף גם איש צוות זוטר מהאו"ם. 

לפי בכיר ישראלי, המחלוקת בין המדינות היא על שטח של כ-800 קמ"ר, בו על פי הערכות, יש מצבורי גז ונפט. הנקודה המשמעותית עליה סיכמו ישראל ולבנון נוגעת לאפשרות של חברות אנרגיה בינלאומיות לערוך סקר באזור המחלוקת, שעל פי הערכות יש בו מצבורי גז ונפט, כדי להעריך ולאמוד את המצב בו.

שר ההגנה הלבנוני אליאס אבו-סאאב התראיין לסוכנות הידיעות הרוסית RIA והתייחס למשא ומתן על הגבול. "אנו לא מוכנים לוותר על שום חלק מהגבול שלנו, אם זה ביבשה או בים. מתוך הנחה זו אנחנו פתוחים למשא ומתן לסימון גבול", אמר.

בסוף חודש מאי דווח בעיתון הלבנוני "אל-ג'ומוהריה" על התקדמות בשיחות שמוביל סאטרפילד. עוד דווח כי יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, שנפגש עם הדיפולמט האמריקני, אמר שישראל הסכימה למתווה הלבנוני שיימצא פתרון משותף ומאוזן לגבול הימי והיבשתי, אך עדיין יש נושאים שמצריכים דיון ובדיקה והצד הלבנוני ממתין לתשובות ישראליות בעניינם.