אילוסטרציה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: למרות ההצהרות - 150 תקני המתמחים הוקפאו

פרסום ראשון: משרד הבריאות הגיע להסכמות עם האוצר, אך המהלך לא בוצע. בנוסף, רופאים מדווחים כי בבתי חולים שונים מוקפאים גם תקנים קיימים של רופאים מתמחים במחלקות פנימיות
דקלה אהרון שפרן
16 ביוני 2019
09:26

פרסום ראשון: למרות הצהרות משרד הבריאות על 150 תקנים חדשים לרופאים מתמחים שהוקצו לבתי החולים, הדבר לא בוצע כלל. לכאן חדשות נודע כי מדובר ב-150 תקנים שעליהם הכריז משרד הבריאות לפני חצי שנה לאחר שכבר הוקצו בעקבות הסכמות עם משרד האוצר.

האזינו לסיפור המלא בכאן רשת ב:

כעת מודים במשרד הבריאות כי תוספת התקנים מעוכבת ותולים זאת בהליכים ביורוקרטיים. במשרד מייחסים את העיכוב, בין השאר, להליכי אישור מול משרד המשפטים ולצורך במבחני תמיכה.

בתוך כך, רופאים מדווחים כי בבתי חולים שונים ברחבי הארץ מוקפאים גם תקנים קיימים של רופאים מתמחים במחלקות פנימיות ולא ניתן לאיישם לאחר שהתקן מתפנה. לפי הדיווחים, בבתי החולים וולפסון, ברזילי, מאיר, בילינסון וסורוקה לא ניתן לקבל מתמחים חדשים למחלקות פנימיות שיש בהן תקנים פנויים. זאת, למרות שהתקנים קיימים ולמרות שמחלקות רבות מתמודדות עם עומס מטופלים ונמצאות במצוקת כוח אדם. 

כל בתי החולים המדוברים הכחישו כי קיימת במחלקותיהם הקפאת תקנים. בתגובה לכך נמסר מהאיגוד לרפואה פנימית כי "ידוע לאיגוד על התופעה ממידע המועבר ע״י 110 מנהלי המחלקות הפנימיות בארץ. המציאות המתוארת קיימת כבר שנים ומהווה נדבך נוסף במצב הקשה של המחלקות הפנימיות בישראל".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לאחר עבודה מאומצת של משרדי הבריאות והאוצר, אושרה בסוף שנת 2018 תוכנית להקצאת 150 תקני מתמחים בבתי החולים. במהלך הרבעון הראשון של 2019 נעשו על ידי המשרד המהלכים המשלימים להקצאת התקנים והמימון של הפעימה הראשונה, לרבות אישור נציבות שירות המדינה ופרסום טיוטת מבחן תמיכה.