אבו מאזן, אפריל
צילום: נאסר אישטי, פלאש 90

הרשות הפלסטינית דחו הצעה מישראל: קבלת הכסף מצד ג' או כמענק

בכירים פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי הפתרון היחידי למשבר הוא העברת הכספים ישירות מישראל - ללא הקיזוז. הרשות מסרבת לקבל את הכספים מזה ארבעה חודשים
גל ברגר
16 ביוני 2019
13:36

הרשות הפלסטינית דחתה היום (ראשון) הצעה ישראלית להעביר לה את כספי המסים באמצעות צד שלישי כמענק ממדינה ערבית או כהלוואה מבנק פרטי. בכירים פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי הפתרון היחידי למשבר הוא העברת הכסף ישירות מישראל לרשות ובלי קיזוז. לדברי אחד מהם, "מדובר בעניין עקרוני וכל ההצעות שהעלתה ישראל כחלופה אינן רלוונטיות".

בארבעת החודשים האחרונים הרשות מסרבת לקבל מישראל את כספי המיסים שישראל גובה בעבורה, כ־600 מיליון שקלים בחודש, בגלל קיזוז של כ־40 מיליון שקלים כנגד התשלום שהרשות מעבירה למשפחות מחבלים. הרשות מפצה על החוסר התקציבי, בין השאר, באמצעות הלוואות, קיצוץ הוצאות, עיכוב החזרי חוב לחברת החשמל בישראל ובכספים מקרן ההשקעות הלאומית של אש"ף המשמשת למצבי חירום.

בתחילת החודש, ישראל ניסתה שוב להעביר באופן חד צדדי מאות מיליוני שקלים לחשבונות הבנק של הרשות הפלסטינית - ונדחתה. בישראל חוששים מהמצב הכלכלי ברשות הפלסטינית על רקע הסירוב לקבל את כספי המיסים. בחודשים האחרונים תפח החוב של הרשות לחברת החשמל בעוד 300 מיליון שקלים, והוא עומד כעת על כשני מיליארד שקלים. הרשות הורתה לרשויות המוניציפליות בשטחה שלא לשלם את חשבונות החשמל לישראל ולשמור את הכסף אצלן, וזאת כפיצוי על הסיוע התקציבי שהיו אמורות לקבל מהשלטון המרכזי ברמאללה – והוקפא בחודשים האחרונים.