זוהר
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

השחקן והבמאי הרב אורי זוהר הלך לעולמו בגיל 86

זוהר, מגדולי התרבות הישראלית, היה חבר בלהקת הנח"ל, ייסד את חבורת "לול" וביים סרטים שהפכו לנכס צאן ברזל כמו "מציצים", "עיניים גדולות" ו"חור בלבנה". בסוף שנות ה-70 חזר בתשובה והיה לאחד מגדולי תנועת התשובה. בשעה 16:00 מביתו רחוב זכרון יעקב 9 ירושלים להר המנוחות
עקיבא ווייס
02 ביוני 2022
10:44

הרב, השחקן ובמאי הקולנוע אורי זוהר נפטר היום (חמישי) בגיל 86. הלווייתו תצא בשעה 16:00 מביתו ברחוב זכרון יעקב 9 בירושלים להר המנוחות. זוהר, אחד מאנשי התרבות הבולטים בישראל בשנות ה-60 וה-70, היה ממייסדי חבורת "לול" וביים סרטים שהפכו לנכס צאן ברזל. מאז חזרתו בתשובה הפחית את עיסוקו בקולנוע ובטלוויזיה והרבה לעסוק בהחזרה בתשובה. 

זוהר נולד בתל אביב בשנת 1935 בשם אורי דז'ארק. הוריו עלו ארצה מפולין שנתיים לפני לידתו. את דרכו בעולם הבידור החל זוהר בלהקת הנח"ל. לאחר שחרורו לקח חלק בלהקת "בצל ירוק" שהוקמה בשנת 1957. סמוך להתפרקות הלהקה הקים עם האמרגן אברהם דשא (פשנל) את משרד ההפקות "התיאטרון העממי".

במהלך שנות ה-60 ביים זוהר את סרטי הקולנוע "עץ או פלסטיין", "חור בלבנה", "מוישה ונטילטור", "שלושה ימים וילד", "השכונה שלנו" ו"כל ממזר מלך". בסוף אותו עשור קיבצו סביבם זוהר וחברו אריק אינשטיין כמה אמנים לחבורה שזכתה לכינוי "חבורת לול". 

החבורה שכללה בין השאר גם את שמוליק קראוס, ג'וזי כץ, שלום חנוך, צבי שיסל ובועז דוידזון כיכבה בסרט הקולנוע "שבלול" שיצא בשנת 1970 בבימויו של דוידזון.

באותה שנה עלתה בערוץ הראשון גם תוכנית טלוויזיה בת ארבעה פרקים שיצרה החבורה תחת השם "לול". כמה ממערכוני התוכניות הפכו עם הזמן לקלאסיקות של הבידור הישראלי. ביניהם "חידון התנ"ך", "לה-מרמור מאת פרלש" ומערכון "העולים החדשים". 

צפו במערכון העולים החדשים מתוך לול

בשנת 1972 יצא לאקרנים סרט הקולנוע "מציצים" אותו כתב, ביים והפיק זוהר ובו גם שיחק לצד חברו אריק אינשטיין. הסרט שהיה מועמד לפרס דב הזהב בפסטיבל ברלין, נחשב לאחד מסרטי הפולחן של הקולנוע הישראלי. אחריו יצאו "עיניים גדולות" ו"הצילו את המציל" שהיה הסרט האחרון אותו ביים. בערוץ הראשון הגיש זוהר גם את השעשועון "זה הסוד שלי".

כשביים את הסרט "עיניים גדולות", הכיר זוהר את השחקנית אליה שוסטר. השניים נישאו והחלו יחד את תהליך החזרה בתשובה. לזוג נולדו שבעה ילדים. שניים מבניו של זוהר נישאו לשתי בנותיו של אריק אינשטיין, שחזרו גם הן בתשובה.

בשנת 1976 הוחלט להעניק לזוהר את פרס ישראל בתחום הקולנוע. אולם זוהר סירב לקבלו כצעד מופגן של אי-סולידריות עם הממסד. כעבור שנה פרש מעולם הבידור והחל ללמוד בישיבה. בתחילת שנות ה-90 העניק ראיון ליעל דן בתכנית "סיפור אישי" לראשונה מאז חזרתו בתשובה. בראיון אמר "אני מרגיש כאילו התבגרתי. יצאתי מעולם חסר תכלית וגיליתי שיש תכלית בחיים, לא חיים סתם". 

צפו בריאיון שערכה יעל דן עם אורי זוהר

אחרי חזרתו בתשובה, עסק זוהר בהחזרה בתשובה באמצעות ארגונים אותם הוביל. זוהר זכה לפופולריות רבה במגזר החרדי, בהובלת  "קירוב רחוקים" והיה לאחד מגדולי מנהיגי תנועת התשובה. בשנת 1999 הגיש תוכנית דת בערוץ הראשון בשם "אורי זוהר 2".