מורסי בבית המשפט, ב-2015
צילום: אי-פי

דיווח במצרים: הנשיא המודח מוחמד מורסי מת במהלך משפטו

מורסי, בן 68, איש האחים המוסלמים, עלה לשלטון במקומו של מובארק אך הודח שוב במהומות 2013
רועי קייס
17 ביוני 2019
19:00

כלי תקשורת במצרים דיווחו הערב (שני) כי נשיא המדינה המודח מוחמד מורסי מת במהלך דיון במשפטו. מורסי, בן 68, התמוטט בבית המשפט בעת הדיון בפרשה שבה הוא נאשם בריגול ומת בבית חולים בקהיר שאליו פונה.

מורסי נבחר לנשיא לפני שבע שנים, במהלך המהומות במדינה ולאחר הדחתו של הנשיא חוסני מובארק. שנה לאחר מכן הודח עם התחדשות המהומות והוחלף בידי הגנרל עבד אל פאתח א-סיסי. בהמשך הועמד מורסי לדין על רצח ועל הסתה לרצח של מפגינים במהומות שקדמו להדחתו. בשנת 2015 הוא נדון למוות, אך העונש הומר לבסוף למאסר.


בהמשך הואשם גם בריגול לטובת קטר. הוא נדון ל-25 שנות מאסר. לפני כשנתיים אישר בית המשפט לערעורים במצרים את גזר הדין שהוטל עליו, אך ביטל עונש נוסף של 15 שנות מאסר שהוטל עליו בסעיף אחר באותו תיק. פסיקת בית המשפט הייתה חלוטה ולא ניתן היה לערער עליה.

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ספד למורסי וכינה אותו "שאהיד" שמת אחרי שש שנים של מעצר. אמיר קטר, תמים בן חמד אל-ת'אני, צייץ בחשבונו בטוויטר כי הוא מוסר את תנחומיו למשפחת מורסי. קטר תמכה בעבר בשלטון האחים המוסלמים במצרים והתנגדה להפיכה הצבאית בשנת 2013 שהובילה להדחתו של מורסי.
שר המשפטים בזמן תקופת מורסי כנשיא, מוחמד מחסוב, צייץ כי "אנחנו עומדים בפני פשע חדש של רצח. העתיד של מצרים תלוי ברצון של עריץ או בהחלטה של דיקטטור". בערוץ הטלוויזיה "אל-ערבי" המזוהה עם קטר טוענים כי מורסי אמר לפני מותו בישיבה היום כי הוא נתון למוות מכוון וכבר התעלף יותר מפעם אחת. עורכי דינו של מורסי מסרו כי הוא סבל מבעיות רפואיות והשלטונות נענו לחלק מהבקשות בנושא ולחלק השיבו בשלילה.