מורסי, 2012
צילום: אי־פי

דיווח: בניגוד לבקשתו להיקבר בכפר הולדתו, מורסי נקבר בקהיר

רבים תוקפים ברשת בחריפות את הממשל המצרי, ומטילים עליו את האחריות למותו בבית המשפט. גם ברשתות החברתיות של ערביי ישראל פורסמו הודעות סולידריות ותמיכה
משה ברקוביץ', רועי קייס וערן זינגר
18 ביוני 2019
06:46

כלי תקשורת ערביים מדווחים היום (שלישי) כי נשיא מצרים לשעבר, מוחמד מורסי, נקבר בנוכחות בני משפחתו ועורך דינו בבית קברות בשכונת נסר סיטי שבצפון־מזרח קהיר, זאת בניגוד לבקשת משפחתו להיטמן בכפר הולדתו במחוז א־שרקייה. לפי הדיווח, הלוויה התקיימה בנוכחות מוגברת של כוחות הביטחון.

במקביל, ברשתות החברתיות של ערביי ישראל יש גילויים רבים של הזדהות עם האחים המוסלמים במצרים. גם מי שאינם מזדהים עם דרכה של התנועה ומשתייכים למחנה הפוליטי המתנגד לאחים המוסלמים, פרסמו הודעות תמיכה והבעת סולידריות בעקבות מותו של מורסי.

אנשים רבים תוקפים בחריפות את הממשל בקהיר, מטילים עליו את האחריות למותו של הנשיא לשעבר ומכנים את א-סיסי "בוגד". אמטאנס שחאדה, מקום ראשון ברשימת בל"ד לכנסת, כותב שגם מי שחולקים על דרכו של מורסי, אינם יכולים שלא להתייצב אל מול "הפשעים הנוראיים של המשטר הצבאי במצרים", כלשונו. "מה שקרה למורסי הוא פשע נגד האנושות ונגד העמים הערביים".

אמש אמרו בני משפחת מורסי כי השלטונות דחו את בקשתם לקבור אותו בכפר הולדתו שמצפון לבירה. מורסי, איש האחים המוסלמים, היה במעצר בשש השנים האחרונות וסבל מסוכרת. מעריכים כי לקה בהתקף לב. הטלוויזיה המצרית דיווחה כי הוא מת בבית המשפט לשם הובא לדיון בהמשך ההליכים הפליליים נגדו. ארגון אמנסטי קרא לקהיר לחקור את מותו באופן מעמיק ושקוף. 


מורסי נבחר לנשיא לפני שבע שנים, במהלך המהומות במדינה ולאחר הדחתו של הנשיא חוסני מובארק. שנה לאחר מכן הודח עם התחדשות המהומות והוחלף בידי הגנרל עבד אל פאתח א-סיסי. בהמשך הועמד מורסי לדין על רצח ועל הסתה לרצח של מפגינים במהומות שקדמו להדחתו. בשנת 2015 הוא נדון למוות, אך העונש הומר לבסוף למאסר.

בהמשך הואשם גם בריגול לטובת קטר. הוא נדון ל־25 שנות מאסר. לפני כשנתיים אישר בית המשפט לערעורים במצרים את גזר הדין שהוטל עליו, אך ביטל עונש נוסף של 15 שנות מאסר שהוטל עליו בסעיף אחר באותו תיק. פסיקת בית המשפט הייתה חלוטה ולא ניתן היה לערער עליה.