רובי אלמליח

דבר הבמאי | רובי אלמליח

במאי ויוצר הדוקו "ליגה ג' " בטור מיוחד לרגל עליית הסדרה
רובי אלמליח
27 ביוני 2019
12:26

הצצה חטופה אל אצטדיון הכדורגל מספיקה כדי להבין שהזירה שבה מתקיים המשחק גדולה הרבה יותר מהמגרש עצמו. אלה לא רק תחומי הדשא והיציע, לא רק 90 הדקות, לא רק תכניות הספורט בטלוויזיה וברדיו או הדיווח היבש על המשחקים במוסף הספורט של יום ראשון. הכדורגל הוא גם המקום שממנו יכולה לצאת הצעקה הבאה, זה שיכול להמחיש באמצעים דרמטיים את תהליכי העומק שעוברים על חברה וליצר פלטפורמה חברתית למיעוטים ולמגזרים מוחלשים, לבסס חיים קהילתיים אלטרנטיביים ולגרום לאנשים להקריב הרבה, כמעט את כל חייהם, למען מה שנהוג להתייחס אליו כאל "רק משחק". כדי להבין כדורגל באמת צריך להתרחק קצת מהמגרש.

רובי אלמליח

"ליגה ג' היא מטאפורה לעולם האמיתי, ולכן היא נתפשת בעיניי האנשים בה כמציאות של 'חיים ומוות'"

ליגה ג’ היא הליגה החמישית בחשיבותה והנמוכה ביותר בכדורגל הישראלי. המשכורת הממוצעת בליגה היא 500 ש״ח בחודש וגם לזה זוכים רק מעטים. בשונה מליגות אחרות, היא לא ליגה שאפשר להישאר בה. זו ליגה שמהות קיומה היא התנועה המתמדת בין היש לאין, בין הנפילה לתהום או המנוסה ממנה. התקווה המתחדשת לעלות ליגה או החרדה מאיום הפירוק שיכול להתרחש בכל רגע. הגיבורים בסדרה אינן נלחמים רק על המיקום שלהם בטבלה אלא נלחמים על ההגדרה העצמית שלהם, ובעיקר על מקומם בחברה הישראלית.

אבי פרץ, מגיבורי הסדרה "ליגה ג' ".

ליגה ג׳ היא מטאפורה לעולם האמתי, ולכן היא נתפשת בעיני האנשים בה כמציאות של ״חיים ומוות״. מבחינתם היצר להצליח ולהתקדם הוא צורך קיומי. הרצון לנצח, לשרוד ולעלות ליגה מקביל ליכולת להצליח, לשרוד ולפרוץ את תקרת הזכוכית. לכן עבור האנשים האלה ליגה ג' היא כל החיים.

רובי אלמליח הוא במאי ויוצר הסדרה הדוקומנטרית "ליגה ג'", המשודרת בימי שני ב-21:15