ספינות אמריקניות במפרץ הפרסי
צילום: אי-פי

הפנטגון: לא מחפשים עימות עם איראן, אך ערוכים להגן על כוחותינו

דוברת הפנטגון אמרה כי התגבורת לכוחות האמריקניים במזרח התיכון, ובה כאלף חיילים, תכלול מפעילים של טילי פטריוט ושל מטוסי מעקב, וכן "אמצעי הרתעה אחרים". שליח ארה"ב לענייני איראן יגיע למזרח התיכון, וייפגש עם בכירים בסעודיה, עומאן ובחריין
איתמר מרגלית
20 ביוני 2019
01:28
עודכן ב 04:07

דוברת הפנטגון אמרה הלילה (חמישי) כי ארצות הברית אינה מחפשת עימות עם איראן, אך היא ערוכה להגן על כוחותיה ועל האינטרסים שלה באזור. הדוברת ציינה כי התגבורת לכוחות האמריקניים במזרח התיכון, ובה כאלף חיילים, תכלול מפעילים של טילי פטריוט ושל מטוסי מעקב, וכן "אמצעי הרתעה אחרים".

בתוך כך, השליח המיוחד של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לאיראן, בריאן הוק, ייצא הלילה לסיור במפרץ ויבקר אצל בעלות בריתה של ארצות הברית באזור. זאת ברקע המתיחות במפרץ הפרסי מול איראן.

משרד החוץ בוושינגטון הודיע כי הוק יחלוק עם בכירים בסעודיה, באיחוד האמירויות, בעומאן, בכווית ובבחריין מידע מודיעיני המצביע על האיום האיראני. בשבוע הבא יבקר הוק באירופה וייוועד עם נציגים מגרמניה, מבריטניה ומצרפת - שלוש המעצמות החתומות על הסכם הגרעין עם איראן. אתמול שב הוק והדגיש בפגישה של הוועדה לענייני חוץ של בית הנבחרים בוושינגטון, כי מדיניות הלחץ המרבי כלפי איראן שואפת לאלץ אותה לשוב אל שולחן המשא ומתן.

גם שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו אמר אמש כי הממשל האמריקני ימשיך במדיניות הלחץ המרבי על איראן כדי להרתיע אותה מתוקפנות. פומפאו התייחס לתקיפת המכליות במפרץ הפרסי, שאירעה לפני שבוע, והבהיר כי טראמפ אינו מעוניין במלחמה, אך ינקוט את הצעדים הדרושים על מנת להגן על האינטרסים האמריקניים באזור.

חברי קונגרס דמוקרטים דורשים מממשל טראמפ להבהיר את עמדתו בעניין השימוש בכוח צבאי, על רקע המתיחות הגוברת מול איראן. המחוקקים חוששים, בין השאר, שהממשל ישתמש בקשרים לכאורה שבין איראן לבין ארגון הטרור אל קאעידה כדי להצדיק מתקפה צבאית, על סמך ההרשאה שקיבל מן הקונגרס לאחר פיגועי 11 בספטמבר.

לדברי חברי הקונגרס הדמוקרטים, אף שארצות הברית ואיראן הכריזו שאינן מעוניינות במלחמה, תגבור הכוחות האמריקניים במפרץ מגביר את הסיכון להתלקחות צבאית לא-מכוונת. לדעת הדמוקרטים, מדיניות הלחץ המרבי על טהראן, שנועדה להחזיר אותה לשולחן המשא ומתן בסוגיית הגרעין, היא למעשה מתכון למלחמה.

במקביל, נשיא צרפת עמנואל מקרון שלח לאיראן את יועצו המדיני, עמנואל בון, לדון עם בכירים במשטר בטהראן בדרכים להפיג את המתיחות בין איראן לארצות הברית ובעלות בריתה. הדיפלומט הצרפתי מומחה לנושאי המזרח התיכון, ובעבר שירת בתפקיד דיפלומטי באיראן.

מגיע למזרח התיכון. השליח האמריקני בריאן הוק (צילום: אי-פי)

המורדים החות'ים בתימן, הנתמכים בידי איראן, ממשיכים לתקוף בשטחה של סעודיה, והערב הודיעו כי שיגרו טיל שיוט אל תחנת חשמל בעיר ג'יזאן שבדרום הממלכה. לדבריהם, הטיל פגע פגיעה מדויקת במטרה. בסעודיה עדיין לא הגיבו על הדיווח. ברקע המתיחות במפרץ הפרסי, בעת האחרונה הגבירו המורדים החות'ים את התקיפות בתחום סעודיה.