תרופות
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

קופות החולים מתגמלות רוקחים שמוכרים תרופות שאינן דורשות מרשם

למרות הנחיות משרד הבריאות קופות החולים כללית, לאומית ומאוחדת מעבירות תוספת למשכורת הרוקחים בהתאם למכירות. משרד הבריאות: התופעה אינה מקובלת ונגועה בניגוד אינטרסים
דיקלה אהרון שפרן
20 ביוני 2019
11:50

קופות החולים מתגמלות כספית רוקחים על תרופות ללא מרשם שהם מצליחים למכור, בניגוד להנחיות משרד הבריאות ולמרות התראות חוזרות ונשנות, כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. הנוהג מתקיים בקופות החולים כללית, לאומית ומאוחדת. בביקורות שעשה משרד הבריאות בשורה של בתי מרקחת, התברר שהרוקחים מקבלים תוספת של עד 5% למשכורת ממחיר המוצרים שהם מוכרים, ויכול להגיע למאות שקלים בחודש.

במשרד הבריאות דורשים לעצור את ההתנהלות הזאת מחשש לעירוב של שיקולים מסחריים בשיקולי בריאות. לטענתם, התופעה אינה מקובלת, חמורה ונוגעת בניגוד אינטרסים של עירוב שיקולים מסחריים ובריאותיים. זאת מתוך חשש שנמכרים לחולים תרופות ותכשירים שאין בהם צורך.

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה כי "ייעוץ רוקחי בנוגע לתרופות ללא מרשם נעשה בראיית טובת המטופל. זאת בהתאם למעמדו המקצועי והידע הרב שיש לרוקח וכחלק מהשירות הכולל הניתן למטופלים במרפאה".

מקופת חולים לאומית נמסר בתגובה לפרסום: "על מנת להקל בעומסים על רופאי המשפחה והילדים ולשפר שירות למטופלים, הכנסנו בשנים האחרונות סל תרופות ותוספי מזון לבתי המרקחת במחירים אטרקטיביים השווים לכל נפש. מהלך זה הקל על הרופאים, אך מנגד יצר עומס נוסף על בתי המרקחת. לאור זאת החלטנו לתגמל את בתי המרקחת בהתאם. יש לציין כי אנו לא מתגמלים רוקח פר מכירה ולא קבענו יעדי מכירות, והמכירות תלויות בבקשות של המטופל והצורך הרפואי שלו".

בקופת חולים מאוחדת הכחישו כי הם מתגמלים רוקחים על מכירת תרופות.

משרד הבריאות מסר בתגובה: חובתו של הרוקח היא בראש ובראשונה לטובת המטופל, וניסיון לכאורה להשתמש במעמדו המקצועי של הרוקח כדי לקדם אינטרסים מסחריים אינם תורמים למטופל, המקבל המלצה לתכשיר שאינו נדרש לו בהכרח, ומשיקולים שאינו ער להם. המשרד מעוניין שלא יהיה כל קשר בין מכירות בבית המרקחת לשכר הרוקח, אלא לתגמל את הרוקח על עבודתו המקצועית בלבד.

יו"ר הסתדרות הרוקחים, דודו פפו, תוקף את קופות החולים ואומר שהמנהלים שלהן התבלבלו ובמקום להתנהל כמו מוסד ציבורי רפואי הן מתנהלות כמו עסק כלכלי. לדבריו, לא יכול להיות שבמדינה מסודרת ומתוקנת קופות החולים, שהן מוסד ציבורי שנשען על תקציב ציבורי, לא סופרות את משרד הבריאות, שעושה ביקורות אחרי ביקורות. הוא הזהיר כי ברגע שמוסד רפואי מעמיד את השיקול הכלכלי לפני השיקול הבריאותי התוצאות עלולות להיות קשות ואמר כי על משרד הבריאות לאכוף את הנחיותיו בצורה קפדנית ומיידית.