סיפורים מכאן

"עם ישראל עזר לנו מאוד": הכומר ששרד את הפיגוע בשדה התעופה

חוזה וגה פרנקי ורעייתו נקלעו לפני 47 שנים לפיגוע הרצחני באולם הנוסעים בלוד. את אשתו הוא איבד בתופת, אבל הוא עצמו ניצל בזכות ספר תנ"ך שהחזיק בכיס המעיל. עכשיו הוא מודה על הקצבה שקיבלו בנותיו מהמדינה: "על אף שעם ישראל לא היה אשם - נטלתם אחריות" | סיפורים מכאן
תומר ממיה
21 ביוני 2019
07:21

ב-30 במאי 1972 השתנה לעד מערך הביטחון בשדה התעופה, כששלושה מחבלים מארגון הטרור הבינלאומי "הצבא האדום היפני" - שפעלו בשליחות החזית העממית לשחרור פלסטין - ביצעו פיגוע רצחני באולם הנוסעים בלוד. הכומר חוזה וגה פרנקי, הגיע מפורטו ריקו לטיול צליינים במקומות הקדושים בארץ ישראל. הוא לא הספיק להיכנס לארץ כשבשדה התחילה התופת. "מישהו צעק 'להשתטח' אבל כבר לא היה לנו זמן, לי ולאשתי", שיחזר הכומר. "אשתי אמרה לו 'אל תהרוג אותנו', אבל הוא ירה מיד. לפתע הרגשתי שידה לא החזיקה בידי".

המחבלים החזיקו בדרכונים מזויפים, וירדו ממטוס "אייר פראנס" שהגיע לארץ מפריז. באולם הנוסעים המתינו למזוודותיהם, וכשאלה הגיעו - שלפו מהן רובי קלצ'ניקוב ורימונים והחלו לפגוע ללא הבחנה בנוסעים ובעובדי השדה שמילאו את האולם. בפיגוע הקטלני נרצחו 24 בני אדם, מתוכם שמונה ישראלים. שאר הקורבנות היו צליינים מפורטו ריקו. פרנקי טוען כי אלמלא שם בכיסו עותק של הברית החדשה - גם הוא לא היה שורד: "הרופא אמר שזה מה שעצר את הכדור".

"צעקו לנו להשתטח, אבל כבר לא היה זמן". הכומר חוזה וגה פרנקי