איראן מיירטת מל"ט

גורם ישראלי: הממשל האמריקני לא יוכל להבליג על הפלת המל"ט

הערכה בישראל שארה"ב תגיב בצורה מדודה, אך נשארים דרוכים לקראת אפשרות שגורמי טרור ייתקפו בגזרות השונות. איראן הפיצה סרטון המציג לכאורה את רגע היירוט. שר החוץ האיראני: "נמצאו חלקים מהמל"ט מעל המים הטריטוריאלים"
כתבי כאן חדשות
20 ביוני 2019
21:08
עודכן ב 23:22

איראן פרסמה הערב (חמישי) תיעוד מיירוט המל"ט האמריקני כביכול. שר החוץ האיראני ג'וואד זריף צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי נמצאו חלקים מכלי הטיס שהופל מעל המים הטריטוריאלים של ארצו. מזכיר המועצה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמח'אני, אמר בריאיון לערוץ הרוסי בשפה הערבית אר־טי, שאיראן אינה לוקחת ברצינות את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ואת הצהרותיו, ובנוסף מאיים שאם ארצות הברית תתקוף באיראן, אז תהיה תגובה.


גורם ישראלי מעריך הערב כי הממשל האמריקני לא יוכל להבליג על הפלת המל"ט של פיקוד המרכז האמריקני שבוצעה במיצרי הורמוז. לפי הגורם, האיראנים החריפו את התגובה שלהם - פעלו כנגד יעד אמריקני מובהק - אך הקפידו שלא להביא לנפגעים בנפש.


ההערכה בישראל היא כי התגובה של הממשל האמריקני על ההסלמה האיראנית תהיה מדודה, גם בשל ההתבטאויות האחרונות של טראמפ, שאמר כי הוא אינו מעוניין במלחמה. עם זאת, בישראל קיימת דריכות לקראת אפשרות של פעולה אפשרית מצד ארצות הברית, ולכן התקיימו דיונים ביטחוניים בעת האחרונה. בישראל פועלים כדי להדק את התיאום עם הגורמים האמריקניים שפועלים באזור - ביניהם גם פיקוד המרכז של צבא ארוצת הברית.

בישראל מעוניינים להתרחק, עד כמה שניתן, מליבה של ההסלמה האחרונה, מחשש להיתפס כאחראית לה, בשל הלחץ שהפעיל נתניהו על טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין ולהכביד את הסנקציות על איראן. נתניהו הנחה את השרים שלא להתבטא בנושא כדי לנסות ולהנמיך פרופיל. אולם נתניהו עצמו פרסם סרטון שבו הוא תומך בארצות הברית ובפעולותיה לאור התוקפנות האיראנית.


במערכת הביטחון הישראלית נערכים לאפשרויות של הסלמה בכל הגזרות על רקע המתיחות בין איראן וארצות הברית. בבישראל חוששים שאיראן תנחה את אחד מארגוני הטרור באזור או את מי משליחיה בלבנון או בסוריה - חיזבאללה או מיליציות שיעיות - לבצע פיגוע כלשהו נגד ישראל בתגובה על ההתחממות האזורית. התרחשים לפי ההערכה הישראלית יכולים לנוע מירי בנשק קל, ניסיון חטיפה או כל תרחיש אחר על גדר הגבול - ועד ירי טילים לעבר ישראל. 


טראמפ הגיב הערב על התקרית שבמהלכה הפילה איראן כלי טיס אמריקני בלתי מאוייש, וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "איראן עשתה טעות גדולה מאוד!". טראמפ נשאל בצאתו מהבית הלבן האם ארצות הברית צפויה לתקוף את איראן בתגובה והשיב: "תדעו בקרוב". בהמשך אמר כי קשה לו להאמין שאיראן הפילה את המטוס בכוונה, "יכול להיות שזה היה מישהו טיפש, אני מאמין שזה גנרל או מישהו".

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, רועי קייס, רועי שרון ומואב ורדי