אמיר אוחנה
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

אוחנה עם כניסתו למשרד המשפטים: "אינני מגיע בדחפור ולא בטנק"

שלושה שבועות אחרי כניסתו לתפקיד נערך הטקס לאמיר אוחנה. פרקליט המדינה שי ניצן הבטיח לאוחנה כי יווכח שאין ממש בשמועות על תפירת תיקים בפרקליטות
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
23 ביוני 2019
14:09

שר המשפטים החדש אמיר אוחנה אומר היום (ראשון) כי הוא אינו נכנס למשרד המשפטים "בדחפור או בטנק אלא בידיים חשופות ובנפש חפצה". בקבלת פנים עם כניסתו למשרדו אמר אוחנה כי הוא מאמין בתהליכים אבולוציוניים הנובעים מהקשבה ושיקול דעת ופחות מתהליכים רובלוציוניים. 


"זהו אחד ממשרדי הממשלה החשובים והמשמעותיים ביותר, כזה שלפעולותינו במסגרתו תהיינה קרוב לוודאי השפעות אורך, רוחב ועומק על החברה הישראלית כולה", אמר אוחנה. "לא תהיינה מחלוקות בינינו גם על החשיבות העליונה בחיזוק אמון הציבור במערכת המשפט".

פרקליט המדינה, שי ניצן, הבטיח לאוחנה כי הוא בטוח שבקרוב יווכח כי "הטענות בדבר תפירת תיקים בפרקליטות אינן נכונות". הוא הוסיף כי  "בניגוד לטענות שאין בהן ממש עובדי המשרד ממתינים לשיתוף פעולה מלא איתך. כולם מודעים לתפקידם וחובתם. כולנו משרתי ציבור ותפקידנו לשרת את מדיניות הממשלה הנבחרת תוך שמירה על שלטון החוק".

בשבוע שעבר קיימו נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, ואוחנה פגישת עבודה ראשונה. במהלך הפגישה הודגש נושא שיתוף הפעולה הנדרש בין מערכת המשפט ושר המשפטים. חיות ואוחנה סיכמו לקיים פגישות עבודה קבועות אחת לשבועיים. אוחנה עורר תרעומת לאחר כניסתו לתפקיד כשאמר בריאיון לחדשות 12 שיש מקרים בהם לא צריך לקיים את החלטות בג"ץ.

עם כניסתו לתפקיד לפני כשלושה שבועות אמר אוחנה כי "לא ראיתי שופטים שנבחרו על ידי הציבור. מכיוון שכך אין מנוס שהרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית מבין הרשויות. אני רואה רשות אחת בלי איזונים ובלי בלמים". הוא ציין כי "מי שרוצה מערכת משפט נקייה משיקולים זרים, חזקה וצודקת, חייב להיות מוכן לבקר אותה. האם ניתן לטעון ברצינות כי אין מקום בשינוי המערכת? האם לא היינו רוצים לראות מערכת משפט שיש בה יותר פלורליזם? האם המערכת המשפטית שקופה דיה? האם ניתן להתעלם מתחושת הציבור שהולך וגדל הפער שבין המושגים משפט וצדק".

זמן קצר לאחר מכן בריאיון לחדשות 12 נשאל אוחנה האם יש מקרים שבהם לא צריך לקיים את החלטת בג"ץ והשיב בחיוב כשהוא מוסיף כי "השיקול העליון צריך להיות שמירה על חיי האזרחים". הוא הוסיף כי הוא אינו יכול לומר שכל בכירי הפרקליטות הם מלאכים צחורי כנפיים ואמר כי לא מן הנמנע שייתפרו לו תיק.