בנימין נתניהו עם ג'ון בולטון בבקעת הירדן
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו על תוכנית השלום: הפלסטינים שללו אותה לפני ששמעו מה יש בה

רה"מ התייחס לראשונה ליוזמה הכלכלית של ממשל טראמפ, בסיור עם ג'ון בולטון בבקעה: "לאלה שאומרים שכדי להגיע לשלום על ישראל לעזוב את בקעת הירדן, אני אומר: זה לא יביא שלום - זה יביא מלחמה וטרור"
גילי כהן
23 ביוני 2019
19:34

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) לראשונה ליוזמת השלום הכלכלית של ארצות הברית, שפרטיה פורסמו אמש. בסיור בבקעת הירדן עם היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון אמר נתניהו: "אינני יכול להבין כיצד הפלסטינים שללו את התוכנית לפני שאפילו שמעו מה יש בה. זו לא הדרך להתקדמות".


עוד אמר ראש הממשלה: "אנחנו נשמע את ההצעה האמריקנית באופן הוגן ופתוח. לאלה שאומרים שכדי להגיע לשלום על ישראל לעזוב את בקעת הירדן, אני אומר - זה לא יביא שלום - זה יביא מלחמה וטרור. בכל הסכם שלום עתידי עמדתנו תהיה שנוכחותה של ישראל כאן חייבת להימשך - למען ביטחונה של ישראל, ולמען ביטחון כולם".

נתניהו ובולטון קיבלו סקירה בנקודת התצפית ובאתר "קאסר אל יהוד", מפי סגן מתאם פעולות הממשלה בשטחים תת-אלוף במיל' גיא גולדשטיין. בולטון אמר לנתניהו: "ללא ביטחון לא יהיה שלום. אני יכול להבטיח שהנשיא טראמפ יקח בחשבון את החששות שהשמעת באופן ברור לאורך השנים".

לקריאת החלק הכלכלי של יוזמת השלום האמריקנית לחצו כאן

על פי הפרסום אמש, במסגרת התוכנית הכלכלית של ממשל טראמפ יועברו 50 מיליארד דולר לפלסטינים. האמריקנים רוצים לגייס כספים גם לפלסטינים בירדן, מצרים ולבנון כחלק מהתוכנית. הכסף שיגוייס על ידי המדינות התורמות יושקע ב-179 פרויקטים של תשתיות, חשמל ואנרגיה, מים ומתקנים רפואיים. מתוך כלל הפרויקטים, 147 מהם יהיו בגדה המערבית ובעזה. הפרטים, שהגיעו מבכירים בממשל האמריקני ומסמכים רשמיים, נחשפו בסוכנות הידיעות רויטרס. 

עוד כוללת התכנית: עשרות מיליוני דולרים יוקצו לחיבור בין עזה לסיני - מבחינת תשתיות ומסחר. הממשל האמריקני הציג בעבר יוזמה כזו בנוכחות גורמים ישראלים וערבים, אך אלו לא התקדמו. בנוסף, בתוכנית נכללת בניית ציר תחבורה בין עזה לגדה המערבית בעלות של חמישה מיליארד דולרים.