שריפה בעוטף עזה, היום
צילום: רפאל חיון, ביטחון שדה

לראשונה מאז פרוץ טרור האש - ישראל אפשרה הכנסת גז הליום לרצועת עזה

בישראל חששו מהזרמת הגז שנועד לבתי חולים - לצורך הפרחת בלוני תבערה, ולכן צמצמו את האספקה. היום פרצו בעוטף עזה שש שריפות כתוצאה מהפרחת בלונים
משה שטיינמץ ואיציק זוארץ
23 ביוני 2019
21:06
עודכן ב 22:29

לראשונה מאז פרץ טרור האש, אפשרה לאחרונה ישראל העברת גז הליום לרצועת עזה. משאית עם הגז שמיועד למכשירי MRI בבתי החולים נכנסה דרך מעבר כרם שלום ביום חמישי. הכנסת הגז אושרה על ידי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, לראשונה זה יותר משנה. רק היום (ראשון) פרצו בשדות העוטף שש שריפות מבלוני תבערה ששוגרו מעזה.


לפני כשנה הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים כמיל אבו רוקון על צמצום הכנסת הגז הרפואי לעזה, "בשל ניצולו על ידי גורמי טרור". מאז ועד השבוע שעבר לא אישרה ישראל הכנסה של הגז.

תגובת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים: "מדינת ישראל מאפשרת הכנסת הליום נוזלי לרצועת עזה בעבור תפעול מכשירי MRI בבתי החולים וזאת בפיקוח מלא של ארגון הבריאות העולמי (WHO). נדגיש כי אין מדובר במדיניות חדשה, אלא באישור שניתן מתוך צורך הומניטארי מובהק - לתפעול מכשירים רפואיים חיוניים בבתי החולים ברצועת עזה. כל ניסיון לקשר בין הכנסת הליום נוזלי מישראל לבתי החולים ברצועת עזה לצורכי טרור הינו משולל יסוד וחוטא לאמת".

חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו תקף בעקבות הפרסום ואמר כי ‏״חלם זה כאן. ‏המשוואה של ממשלת הכניעה: ‏התגובה לרקטות היא מזוודות דולרים; התגובה להתפרעויות על הגדר היא חתירה להסדרה במקום להכרעה; התגובה לבלוני התבערה - הכנסת הליום נוזלי לרצועה".

בתוך כך, כוחות הכיבוי פעלו היום בשישה מוקדים בהם פרצו שריפות באזור עוטף עזה, ונגרמו כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה. ארבע שריפות פרצו בשטח המועצה האזורית אשכול, שריפה אחת במועצה האזורית שער הנגב ושריפה נוספת במועצה האזורית שדות נגב. בכולן הושגה שליטה על האש.

הפרחת הבלונים היום מעזה מתרחשת על אף מאמצי ההסדרה בדרום, במסגרתם הועבר לרצועה הכסף הקטרי, ומרחב הדיג נפתח לטווח של עשרה מיילים ימיים. מקורות מצרים אף אמרו בשבוע שעבר לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד כי קהיר קיבלה מסרים מחמאס ולפיהם הארגון אינו מעוניין בהסלמה, אלא בהמשך הרגיעה, וכי הוא סיכל חוליית שיגור רקטות מקרב הפעילים הקיצוניים ברצועה.

השליח הקטרי מוחמד אל-עמאדי הכניס בשבוע שעבר לעזה עוד עשרה מיליון דולר המיועדים לתשלום קצבאות לכמאה אלף משפחות נזקקות בעזה. מאז אוקטובר האחרון הזרימה קטר יותר מ-150 מיליון דולר לצורך רכישת סולר לתחנת הכוח בעזה, משכורות לפקידי חמאס, קצבאות למשפחות נזקקות ופרויקטי תעסוקה זמנית של האו"ם. עוד 180 מיליון דולר שהובטחו על ידי קטר – טרם הועברו לרצועה.