באב"ד, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המתח במשרד האוצר: באב"ד ינסה להגביל את אגף התקציבים

אחרי חליפת המכתבים הסוערת: באב"ד ינסה להפקיע את סמכויות האגף, באמצעות הקמת אגף אסטרטגי שיפעל תחתיו
עמית תומר
23 ביוני 2019
21:26

אחרי חלופת המכתבים הסוערת בין בכירי אגף התקציבים למנכ״ל משרד האוצר שי באב״ד, פועל האחרון לקדם הקמת אגף אסטרטגי, שיפעל תחתיו ויקבל חלק מהסמכויות שיש בידי אגף התקציבים היום, לפני שיעזוב את תפקידו. מדובר ברעיון שבאב״ד מעוניין בו כבר תקופה ארוכה ואף זכה בעבר לגיבוי של ועדה מקצועית, אבל נראה היה שכבר לא יושלם בתקופתו במשרד האוצר.


מחר ייפגש באב"ד, שכבר ביקש לסיים את תפקידו, עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וזה צפוי להיות אחד הנושאים שידונו עליהם. היום סירב באב״ד להידברות עם אנשי אגף התקציבים, שנפגשו במקום עם סגן שר האוצר יצחק כהן - המנסה לגשר בין הצדדים.

לאחר שביום חמישי שיגרו חמשת סגני אגף התקציבים מכתב לבאב״ד, ובו טענו כי הגורמים המקצועיים ממודרים בחודשים האחרונים מדיונים, גורמים באגף טענו בסוף השבוע שהמנכ"ל עצמו הוא זה שעומד מאחורי הדלפת המכתב.

באב״ד מצדו שיגר אליהם מכתב תגובה שבו ציין כי ״מאחר שמשרד האוצר ותפקידי כמנכ״ל אינם עסק פרטי שלי, מן הראוי שיובא לידיעת כל הגורמים הרלוונטיים - מהשר, ליועץ ועד לנציב שירות המדינה ולחברי הנהלת האוצר״. הוא אף כיתב אותם לחילופי הדברים. באגף התקציבים יגבשו בימים הקרובים, לבקשת המנכ"ל, פירוט של הטענות נגדו, הכוללות הדרת עובדים ואיומים על עובדים. החומר יועבר גם לנציבות שירות המדינה וליועץ המשפטי לממשלה.

כבר תקופה ארוכה שיש קרע בין הדרג המקצועי במשרד - אגף התקציבים - לבין מנכ"ל משרד האוצר ושר האוצר משה כחלון, שאמר בעבר למקורביו שאם יחזור לכיסא שר האוצר, ידיח את ראש אגף התקציבים, שאול מרידור, מתפקידו.