חפש
Languages
בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הוועדה למימון היתרים דחתה את בקשת נתניהו לקבל מימון הוצאותיו המשפטיות

נתניהו לא סיפק נתונים על יכולותיו הפיננסיות, בניגוד לעמדת הוועדה. מסלול ההלוואה, שרה"מ ביקש אישור לכך ממבקר המדינה, תקוע בשלב זה
תמר אלמוג
24 ביוני 2019
09:11

הוועדה למימון היתרים במשרד מבקר המדינה דחתה הבוקר (שני) סופית את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל אישור למימון הוצאותיו המשפטיות ממקורביו. זאת לאחר שנתניהו לא סיפק נתונים על יכולותיו הפיננסיות, בניגוד לעמדת הוועדה.


אמש ניסה ראש הממשלה לקבל דחייה נוספת ל-30 יום טרם תקבל הוועדה החלטה בנושא, ותלה את הנימוק לבקשתו בבחירות בספטמבר ובתהליך לבקשת ההלוואה, שאותו הוא מנהל מול המבקר עצמו. אלא שבקשתו נדחתה. "הוועדה כותבת שהבקשה שהוגשה ברגע האחרון אינה מקובלת עליה", צייץ דובר משרד המבקר שלמה רז בחשבון הטוויטר שלו.

משמעות החלטת הוועדה הבוקר היא בין השאר שראש הממשלה צריך להשיב 300 אלף דולר וחליפות, שכבר קיבל ממקורבו. בהודעתה אומרת הוועדה כי על כל הגורמים האחראים - כשהכוונה ככל הנראה ליועץ המשפטי לממשלה - לדאוג שנתניהו ימלא את הדרישה בזמן סביר.

בעקבות הודעת ועדת ההיתרים, מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "אחרי חודשים ארוכים של תעלולים משפטיים חסרי תום לב, הטעיית הציבור והתעלמות מהחלטת ועדת ההיתרים ומפסיקת בג"ץ, הגיע הזמן שהגורמים הרלוונטיים יגידו לראש הממשלה נתניהו 'עד כאן'. אנו קוראים ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה לפעול לאלתר להשבת הכספים שנלקחו שלא כדין".

מסלול ההלוואה, שנתניהו ביקש אישור לכך ממבקר המדינה מתניהו אנגלמן, תקוע בשלב זה. המבקר התנה את מתן ההלוואה באישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אלא שמבדיקת כאן חדשות עולה שאין פנייה ליועץ בעניין.


בסוף החודש שעבר החלו בסביבת נתניהו לחפש עורכי דין חדשים לצוות ההגנה. לאורך כל התקופה האחרונה מטפל עורך דין יחיד בתיקי נתניהו. שאר עורכי הדין מסרבים לעבוד עד שיוסדר נושא התשלום. לפי ההערכות, הם יתפטרו אם לא יובטח שכרם בקרוב.