זוכרים את ניפסי האסל
צילום: רויטרס

פרסי ה־BET: מדובבי "מלך האריות" כיכבו

הראפרית קארדי בי, שעשתה היסטוריה כשזכתה השנה בגראמי בקטגוריית אלבום הראפ של השנה, קטפה את פרס אלבום השנה. הערב הוקדש לזכרו של הראפר ניפסי האסל - שנרצח השנה בלוס אנג'לס
פבל מובשוביץ'
24 ביוני 2019
14:29

טקס פרסי ה־BET, המוקדש לאומנים, שחקנים, וספורטאים אפרו־אמריקנים ומיעוטים אחרים, נערך הלילה (שני) בארה"ב. הראפרית זוכת הגראמי קארדי בי זכתה בקטגוריה החשובה ביותר בתחום המוזיקה - אלבום השנה, על אלבומה "חדירה לפרטיות" (Invasion of Privacy). קארדי בי עשתה השנה היסטוריה בכך שהפכה לאישה הראשונה אי־פעם שזוכה בפרס הגראמי לאלבום הראפ של השנה. 

לזמרת האגדית מרי ג'יי בלייג', הידועה בכינוי "מלכת ההיפ־הופ־סול" הוענק פרס מפעל חיים. בלייג' זכתה בתשעה פרסי גראמי בסך הכול עד היום. את הפתעת הטקס קטף ללא ספק הראפר סנופ דוג, אחד ממייסדי סגנון הג'י פאנק – שזכה בקטגוריית אומן הגוספל הטוב ביותר השנה.

הערב כולו הוקדש לראפר ניפסי האסל, שנרצח השנה בלוס אנג'לס, והצטרף לרצף טרגי של ראפרים שנורו בצעירותם בעודם מנסים לשנות את פניי החברה שממנה הם מגיעים. בשנת מותו שינה האסל את דרכיו ותרם רבות מכספו לקהילה. נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה, הספיד אותו במכתב: "בזמן שרבים מביטים בשכונת קרנשו, היכן שגדל, ורואים רק כנופיות, כדורים וייאוש. ניפסי ראה פוטנציאל". להאסל הוענק פרס אומן ההיפ ההופ של השנה. אלבום הבכורה שלו, שיצא בפברואר 2018 זכה להצלחה מסחרית והיה מועמד לפרס הגראמי בקטגוריית אלבום הראפ הטוב ביותר בשנת 2019.

את הפרס לקליפ השנה, קטף, כצפוי, הראפר צ'יילדיש גמבינו - הלוא הוא דונלד גלובר - על השיר המבריק “זאת אמריקה”, שסחף את הרשת, וצפו בו נכון לעכשיו כבר יותר מחצי מיליארד אנשים, ועשו לו גירסאות כיסוי רבות. השיר, כזכור, מתכתב בחדות הבחנה וברגישות עם הניואנסים הפוליטיים והחברתיים של החברה האמריקנית, ועם חוקי הנשק המתירניים עד אבסורד.

בשיר, מעמיד גלובר את האבסורד של הפופוליזם התקשורתי שמאמץ, מצד אחד, את התרבות השחורה והופך אותה למוצר צריכה רדוד – ראפ, שהפך בשנת 2017 לז'אנר הפופולרי ביותר בארה"ב, נעשה יותר־ויותר "לבן" ופונה לקהלים לבנים, ומשום כך, מתנתק משורשיו, מקצין במיינסטרים התודעתי עד כדי רדידות והתרחקות מכוונת מתודעתו הפוליטית.

גלובר, שבין היתר כותב, משחק את אחת הדמויות הראשיות ומביים את סדרת הטלוויזיה הביקורתית המבריקה שלו “אטלנטה”, עליה זכה בפרס גלובוס הזהב ובפרס האמי – נבחר לדובב את דמותו של האריה "סימבה" בסרט "מלך האריות" החדש והמצופה שייראה אור בחודש יולי.

גם הזמרת ביונסה, שתדובב את דמותה של "נלה" בסרט מלך האריות, זכתה בפרס – אומנית האר אנד בי של השנה. בינוסה זכתה במספר הפרסים הרב ביותר בטקס אי פעם – 29.  הזמרת מכרה יותר מ־100 מיליון תקליטים בתור אומנית סולו, ו־60 מיליון תקליטים כחברה בהרכב הדסטיניז צ'יילד - נכון לרגע זה. היא הזמרת היחידה בעולם שכל ששת אלבומי הסולו שלה הגיעו למקום הראשון במצעד היוקרתי הבילבורד 200. בפרס "אומן האר אנד בי" - זכה הזמר ברונו מארס.

בפרס להקת השנה זכו חברי "מיגוס" – הרכב ראפ מאטלנטה שנוסד בשנת 2009 על ידי הראפרים אופסט, קוואבו וטייקאוף. מיגוס היו ממפיצי ז'אנר ה"ממאבל ראפ", ראפ מלמול, השנוי בתחלוקת – שזכה להצלחה אדירה בתחילת העשור ומותח את הגבול שבין מצלול ובין משמעות סמנטית של ממש.