עו"ד מיכל רוזנבוים

עו"ד מיכל רוזנבוים: אפשר לבטל את פיזור הכנסת

המשפטנית ששמה הועלה כמועמדת לתפקיד מבקר המדינה התייחסה בכאן רשת ב ליוזמה לביטול הבחירות שאותה נתבקשה לבחון: "עיקרון יסוד במשפט הוא שכל חוק ניתן לביטול"
קלמן-ליברמן
25 ביוני 2019
11:22

עו"ד מיכל רוזנבוים, שהתמודדה על תפקיד מבקר המדינה מתייחסת הבוקר לאפשרות של ביטול חוק פיזור הכנסת ששמה נקשר בה. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן, בכאן רשת ב, אמרה עו"ד רוזנבוים כי אפשר לבטל את החוק: "במקום שבו יש לקונה בחוק צריך להשתמש בשכל הישר ובהיגיון המשפטי המחייב כדי לנסות ולפתור את אי התקינות הזאת שנוצרה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

"אני לא עסוקה בלבטל את פיזור הכנסת", אמרה רוזנבוים. "פנו אליי כדי לשמוע את עמדתי המשפטית ביחס לאפשרות של ביטול החוק לפיזור הכנסת. עמדתי המשפטית הייתה שיש מתווה שבהחלט אפשר לפעול פיו ולהשתמש בכלים המשפטיים הקיימים, בחוק הקיים ובהסדרים הקיימים כדי לנסות ולבטל בעצם את החוק לפיזור הכנסת. אנחנו שלושה חודשים אחרי שהמדינה יצאה לבחירות ועושים מאמצים לנסות ולבדוק איך אפשר לבטל את החוק לפיזור הכנסת".

רוזנבוים הוסיפה כי "עיקרון יסוד במשפט הוא שכל חוק ניתן לביטול, לעיתים הביטול של החוק דורש רוב מיוחד אבל בוודאי שכל חוק ניתן לביטול". היא ציינה שבחוק לא נקבע שלא ניתן לבטל את הפיזור.

הי הסבירה את ההליך שיכול לאפשר את ביטול פיזור הכנסת: "מרגע שפיזרו את הכנסת היא נמצאת בפגרה, כשהכנסת נמצאת בפגרה היא לא מתפרקת מהסמכויות שלה, יש הסדרים מכוח תקנון הכנסת ומכוח חוק הכנסת שמאפשרים לה להמשיך ולעשות את העבודה שלה במקרים מיוחדים. מכוח תקנון הכנסת יש ועדה שנקראת ועדת התאמות, כדי לחוקק חוקים בתקופת פגרת הכנסת נדרשת הסכמה של ועדת ההתאמות. תקנון הכנסת גם קובע שבמקרה ובוועדת ההתאמות אין הסכמה יו"ר הכנסת רשאי להביא לדיון חוקים מסוימים עם נימוקים מיוחדים".