אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בגלל לקות: צלף צבאי לא קיבל רישיון לנשק

מדובר בנגד בכיר במילואים, ערבי-ישראלי-מוסלמי, המשמש שנים צלף בצה"ל. בקשה קודמת שלו לקבלת רישיון לנשק נדחתה, ואושרה בעקבות התערבות של כאן חדשות
כרמלה מנשה
26 ביוני 2019
14:53

המשרד לביטחון הפנים האחראי לרישוי כלי ירייה סרב לאשר נשיאת נשק ללוחם בעל לקות למידה ממוצא מוסלמי. הלוחם, נגד בכיר המשרת במילואים, יוצא שירות סדיר ביחידת הצלפים המובחרת של צה"ל, נשלח – "להשתתף בקורס לשיפור ידיעותיו בשפה העברית שרק בסיומו יוכל להגיש בקשה חדשה שתיבדק". פרטי המקרה פורסמו היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

הנגד הבכיר במילואים, משמש כבר שנים בתפקיד צלף ביחידת הצלפים של צה"ל, עבר קורס צלפים קרבי והשתלמויות מקצועיות בנשק במשך שנים. זאת, למרות בעיית הדיסלקציה המקשה עליו לקרוא ולכתוב. הוא גם השתתף בכל המבצעים ובמלחמות ישראל בכללן מלחמת לבנון השנייה ועד היום הוא נקרא לשרות מילואים קרבי בעוטף עזה.

עורך הדין רענן כרמון המייצג את הלוחם אמר כי מאחר והוא ערבי-ישראלי-מוסלמי, נשוי עם ילדים ומתגורר בכפר מוסלמי בארץ, הרישיון לנשיאת נשק הינו הכרח עבורו כדי שיוכל להגן על משפחתו ועל עצמו, שכן קיים חשש שייפגעו בו אם תיחשף העובדה שהוא צלף פעיל בצה"ל.

הלוחם הגיש ערעור על ההחלטה באמצעות עורך דינו, אך לדברי עו"ד כרמון "הערער נדחה". כרמון כתב בערער כי "לא יעלה על הדעת שמשרדך תומך באפליה נגד אזרחים דיסלקטיים מחד ומוסיף לכך אפליה נגד חיילים מוסלמים המשרתים במילואים מאידך".

בתשובת המשרד לביטחון פנים לערער נכתב: "דנתי בבקשה, הבקשה נדחתה בשל אי-שליטה בשפה העברית כולל קרוא וכתוב ברמה הנדרשת. החלטתי לדחות את הערר בשל אי עמידה בתנאי הסף שהוגדרו". בעקבות פנייה של כאן חדשות למשרד לביטחון פנים לבירור העניין, ניתן אישור לקבלת רישיון נשק. כאמור, הוא פנה בעבר פעם אחר פעם ואף הגיש ערעור באמצעות עורך דינו, אךבקשתו לא התקבלה.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר בתגובה: "בקשתו של מר ג'אבר נבחנה שוב על ידי מנהל אגף רישוי כלי ירייה והוחלט לפנים משורת הדין לאשר למר ג'אבר לעבור את תנאי הסף לקבלת רישיון נשק. האגף לכלי ירייה בודק באופן ענייני ובהתאם לחוק, לתנאי הסף ולתבחינים שנקבעו, את הבקשות המוגשות לו וזאת ללא קשר למוצאו או דתו של המבקש".