שר החוץ של בחריין

שר החוץ הבחרייני: לא פוסל הגעה לישראל

השר אמר לכאן חדשות שהוועידה שמתקיימת במדינתו היא "הזדמנות שאסור לפספס" - זאת על אף שאין בה דיון בסוגיות המדיניות. הוא מסר לצופים בארץ: "כמו שישראל היא מדינה שאזרחיה נהנים מזכויות, אז אנחנו צריכים לראות מדינה פלסטינית"
גילי כהן ומואב ורדי, בחריין
26 ביוני 2019
22:38

שר החוץ של בחריין, ח'אלד בן אחמד אל-ח'ליפה, אמר היום (רביעי) בראיון לשליחי כאן חדשות לוועידה הכלכלית שארגן הממשל האמריקני במדינה, שהאירוע הוא "הזדמנות שאסור לפספס". השר הבחרייני טען שהצדדים צריכים לקחת את ההזדמנות ברצינות, ולא פסל הגעה לישראל. במענה לשאלה האם יש לו מסר לציבור בישראל, אמר השר הבחרייני כי "כמו שישראל היא מדינה שאזרחיה נהנים מזכויות, אז אנחנו צריכים לראות מדינה פלסטינית".

מוקדם יותר אמר שר החוץ הבחרייני לעיתונאים שהסדנה הכלכלית שארצו מארחת לא תשפיע בשום צורה על "יחסי האחווה בין בחריין לפלסטין". לפי העיתון הבחרייני "אח'באר אל-ח'ליג'. לדבריו, "יש קשר רציף עם ההנהגה הפלסטינית והם מגלים הבנה למה שקורה".

בשולי הסדנה אמר אל ח'ליפה שהדיון בפרויקטים רבים נועד לשפר את המצב באזור ולא רק בעבור העם הפלסטיני. הוא הסביר: "בסופו של דבר הפרויקטים האלה הם למען שיפור המצב של האחים שלנו באזור. חוץ מזה אנחנו לא קושרים את העניין באף נושא אחר". הוא ציין כי אירוח הסדנה בבחריין היא הבעת אמון מצד בעלי בריתה וחבריה בארצות הברית, והביע תקווה שכולם יסתכלו על הסדנה הזאת בחיוב.

שליח הממשל האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ביקר את ההנהגה הפלסטינית שנעדרה מוועידת בחריין בראיון לשליחי כאן חדשות, ואמר: "הפלסטינים מעוותים את דברינו, הם טוענים שאנחנו מנסים לקנות אותם בעזרת החזון הכלכלי - זה לא נכון". הוא הודה הממשל מודה לכך שנדרשת תוכנית פוליטית לצד התוכנית הכלכלית שהוצגה בבחריין: "אנחנו מבינים שאין תוכנית כלכלית בלי תוכנית פוליטית".