אקלום

צעד היסטורי: רחוב על שם חלוץ העלייה מאתיופיה

פרדה אקלום היה סוכן מוסד, מנהיג אתיופי ומפורצי הדרך לעלייה. בתו מלי סיפרה לחדשות הלילה: "הסיפור של אבא שלי הוא סיפור של קהילה שלמה – מאוד אמיצה ופעילה"
חדשות הלילה
27 ביוני 2019
04:06

צעד היסטורי: ועדת השמות של עיריית קריית מלאכי החליטה השבוע לקרוא, בפעם הראשונה בתולדות העיר, רחוב על שמו של מנהיג יהודי אתיופי, סוכן מוסד ומפורצי הדרך לעליית יהודי אתיופיה – פרדה אקלום. בתו מלי סיפרה לחדשות הלילה בכאן 11: "הסיפור של אבא שלי הוא סיפור של קהילה שלמה – מאוד אמיצה ופעילה".

"הרגשות מעורבים. אבא שלי נפטר בטרם עת. הייתי מחליפה הכל כדי שילווה אותי בשלב הזה של החיים", מספרת מלי בעיניים לחות מגעגועים. "מצד אחד אני נורא גאה - ומצד שני, זאת תזכרות תמידית שהוא לא נמצא איתנו".

אקלום היה מארח בביתו באופן קבוע משפחות של עולים, מלי נזכרת: "מבחינתנו זה היה דבר שבשגרה. ככה גדלנו והתרגלנו. הדלת שלנו תמיד הייתה פתוחה. אנשים הגיעו בכל שעה ובכל זמן. גם כדי לעזור בבעיות קליטה ובירוקרטיה. אני זוכרת את עצמי באמצע הלילה – משפחה שמגיעה, תשע נפשות, ואנחנו חולקים איתם את המיטות ואת ביתנו הצנוע. זה לא היה בית עם הרבה מאוד אמצעים אבל היה הרבה מאוד תוכן לכן תמיד הרגשנו עשירים למרות שהמצב הכלכלי לא היה משהו".

בריאיון לערוץ הטלוויזיה הישראלי־אתיופי סיפר פרדה טרם מותו על החזון שלו לדורות הבאים: "אני מצפה שנוכל להתגאות בדור ההמשך, שהם ילמדו את התרבות ואת ההיסטוריה שלנו ושיוכלו להעביר אותה לדורות הבאים. שיתגאו בתרבות שלהם - ושישתלבו בחברה הישראלית".

על השאלה מה היא חושבת שאביה היה אומר לו היה חי היום ענתה: "אני חושבת שהוא היה אומר לנו - 'תחזיקו מעמד. נכון שזה קשה, אני מודה לקושי אבל אם היינו נשברים כעם יהודי כל ההיסטוריה - לא היינו מגיעים לשום מקום. תלכו בראש מורם - יש על מה'.

"הסיפור של אבא שלי הוא סיפור של קהילה שלמה", מדגישה מלי ומוסיפה: "תמיד מציגים אותנו כפאסיביים. נכון שהמדינה השקיעה את מה שהשקיעה, ועל כך אנחנו צריכים להודות – אבל זה התפקיד של המדינה. בשביל האנשים זה היה החיים שלהם – הם היו נורא אמיצים. אבא שלי מסמל את הדור הישן הזה. דור שהולך ונעלם. על הדור שלנו מוטלת החובה לזכור את ההורים, להבין שהם אנשים מאוד חזקים".