שליח ארה"ב לענייני איראן בריאן הוק
צילום: אי-פי

השליח האמריקני לענייני איראן: ארה"ב פועלת להקמת ברית ימית עם ישראל ומדינות ערב

בריאיון בלעדי לכאן חדשות, אמר בריאן הוק: "אם הייתם עוצמים את העיניים ומקשיבים למה שאמרו המנהיגים, לא הייתם מבדילים בין המדינות הערביות לישראל". צפו
גילי כהן ומואב ורדי
27 ביוני 2019
21:17

ברקע הוועידה הכלכלית בבחריין והמתיחות במפרץ הפרסי בין ארצות הברית ובעלות בריתה מול איראן, האמריקנים פועלים להקמת ברית ימית עם ישראל ומדינות ערב. כך אמר היום (חמישי) שליח ארצות הברית לענייני איראן בריאן הוק, בריאיון בלעדי לכאן חדשות.

בריאיון אמר הוק: "אנחנו חושבים שמאמצים להביא ביחד את הישראלים ומדינות ערב כדי להתמודד אויב משותף, יכולים לפתוח דלתות דיפלומטיות - כמו שאנחנו רואים כאן בבחריין. זהו האיום שמטריד יותר מכול את האזור. אנחנו רואים מהרבה מדינות ערביות קו שונה - 'אנחנו חייבים לעצור את האיום האיראני' - זה המקור לחסור היציבות במזרח התיכון היום.

"מוקדם יותר השנה ארגנו ועידה גלובלית על המזרח התיכון בפולין. היו שם בנימין נתניהו עם שרי חוץ ערבים מהאזור. זו הייתה שיחה הגונה על הנושא ועל האיראנים, ואם הייתם עוצמים עיניים ומקשיבים למה שנאמר שם, לא הייתם מבחינים בין ישראל למדינות ערב".

עוד אמר הוק על המתיחות מול איראן: "בשנתיים וחצי האחרונות הממשל האמריקני הפך את חיזוק הברית עם ישראל ועם מדינות המפרץ לעדיפות עליונה. זיהינו את איראן כאיום הגדול על היציבות באזור. כיסינו הרבה שטח בשיתוף הפעולה ההדדי כדי לעמוד מול האיום האיראני. 


"אנחנו מחזירים את ההתרעה נגד איראן. מדיניות החוץ שלנו עובדת והם יודעים את זה.  יש להם פחות כסף היום לבזבז על חיזבאללה וחמאס, ועל המיליציות השיעיות והחות'ים בתימן. המשטר האיראני חלש יותר משמעותית מאשר היה לפני שנתיים וחצי".

על אף רטוריקת האיומים בין וושינגטון וטהראן, וכמה פרובקציות מצד האיראנים - כמו תקיפת המכליות והפלת המל"ט, האמריקנים נמנעו עד כה מפעולה צבאית נגד הרפובליקה האיסלאמית. כך גם הודה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעצמו.

בריאיון לכאן חדשות אמר השליח האמריקני הוק כי "בכל הפגישות שעשינו עם מנהיגי האזור, הם היו מרוצים מתגובתנו. הנשיא טראמפ היה מאוד מודאג שהתגובה שתוכננה הייתה בלתי פרופורציונלית, אבל חוסר התגובה הוכיח שאנחנו לא אגרסיביים ולא ששים אלי קרב".

היום בכירים אירופים אמרו  כי למרות שטהראן הבטיחה לחצות את רף האורניום המועשר המתאפשר לה במסגרת הסכם הגרעין, היא עדיין רחוקה מספר ימים מחציית 300 הקילוגרמים, במה שייחשב להפרה של הסכם הגרעין שנחתם ב-2015. על אף זאת, בממשל האמריקני, וכך גם השליח הוק, היו רוצים לראות קו נחרץ יותר של אירופה נגד איראן.

"היינו רוצים לראות שהאיחוד האירופי פועל נגד הניסויים הבליסטיים של איראן", אומר הוק. "אנחנו עובדים מולם ומקווים שהאיחוד האירופי ינקוט בפעולות כאלו נגד איראן. אבל התקשורת עושה עניין גדול מאיךשארצות הברית ואירופה חלוקות על הסכם הגרעין עם איראן. אנחנו יותר מסכימים מאשר לא מסכימים".