מרים שרון
צילום: באדיבות המשפחה

הולנד: שוחרר הישראלי שהורשע ברצח מרים שרון

ביהמ"ש לערעורים סבור כי לא היו ראיות מוצקות לכך שהישראלי תכנן את הרצח - זאת למרות שדנ"א של הנאשם לשעבר נמצא על כלי הרצח
גיא בריצמן
28 ביוני 2019
16:37

בית המשפט בהולנד שחרר היום (שישי) לחופשי את הישראלי דניאל אמונה שהורשע ברצח מרים שרון בביתה בהאג בשנת 1990, כך לפי כלי תקשורת הולנדיים. אמונה הורשע על ידי בדיקת דנ"א, אף על פי שהכחיש את האישומים נגדו לאורך כל הדרך. לטענת בית המשפט לערעורים לא היו ראיות מוצקות לכך שאמונה תכנן את הרצח.

בתה של שרון אמרה לכלי תקשורת מקומיים: "הייתי בשוק כששמעתי על השחרור, זה לא הוגן. עברנו המון בשנים האחרונות, אמא שלי הוצאה מקברה בשביל ההרשעה. לא עודכנו באופן רשמי מבית המשפט בעניין הזה ולא קיבלנו הסבר להחלטה". במקביל, עורך דינו של הנאשם לשעבר אישר כי אמונה נמצא בדרכו לישראל לאחר שסודרו לו המסמכים הנדרשים.

אמונה, בן 53, נעצר מיד לאחר הרצח, אך בידי ההולנדים לא היו מספיק ראיות כדי להעמידו לדין. הוא נעצר בשנית בשנת 2016 כשהגיע לביקור במדינה. בשנת 2014 התיק נפתח מחדש, ובעזרת כלים חדשניים הצליחו להתאים בינו לבין דגימות DNA שהתגלו בזירה. הדגימות נלקחו משני בדלי סיגריות וממספריים שככל הנראה שימשו את אמונה בזמן הרצח. כבר בהתחלה המשטרה בהולנד חשדה כי מדובר ברוצח ישראלי שנמלט לארץ.

בדירתה של שרון נמצא מעיל ובו כרטיס לארון לשמירת חפצים בבריסל שבבלגיה. בעזרת הכרטיס מצאו החוקרים תיק. הם שייכו את התיק לאמונה ולחשוד אחר שכבר מת. שרון נרצחה בדירתה בהאג. היא עזבה את הארץ בשנת 1979 ועברה לגור עם צייר מקומי. אמונה הסתבך בעבר בעבירות סמים ואלימות. הוא ריצה בשל כך עונשי מאסר ממושכים.