פלסטינים מתפרעים בגבול עזה, אתמול
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

הארגונים בעזה הודיעו למתווכים: אם ישראל תחמוק מהבטחותיה - תהיה הסלמה גדולה

דיווח בלבנון: ברצועה לא הודיעו רשמית על הסכם הרגיעה החדש, שכן הם רואים בו תקופת מבחן; צה"ל עצר ארבעה חמושים בסכינים שחצו את הגבול
רועי קייס
29 ביוני 2019
10:34

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח הבוקר (שבת) מפי מקורות פלסטיניים כי כוונותיה של ישראל ליישם את הבנות הרגיעה עם רצועת עזה שהושגה אתמול, יעמדו למבחן בשבוע הקרוב. המסר שהועבר מהארגונים בעזה למתווכים הוא שאם ישראל תתחמק ממילוי ההבטחות שלה בפרק הזמן שהוקצב, אז תהיה הסלמה גדולה בחזית בעזה ויהיו תגובות עממיות נרחבות באזור הגבול.

בעיתון הלבנוני דווח שהארגונים בעזה לא הודיעו רשמית על הסכם הרגיעה החדש שהושג עם ישראל, שכן הם רואים בו תקופת מבחן שבה ישראל מסוגלת שוב לסגת מיישום ההבנות - ולסחוט אותם בנושאים אחרים שאינם קשורים לחשמל ולמרחב הדיג. אתמול פורסם לראשונה ב"השבוע" בכאן 11 כי חמאס דורש מישראל לאשר לקטר לשוב ולממן משכורות לפקידיו ברצועה בסך של חמישה מיליון דולר בכל חודש. על פי מקורות פלסטינים, ישראל מסרבת להיענות לדרישה.


בישראל מצפים שייפסק שיגור בלוני התבערה מעזה בעקבות ההקלות לרצועה. מקורות פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אישר בעצמו את ההחלטה לשוב להבנות הרגיעה ולעצור את הפרחת הבלונים. זאת לאחר שהתקבל מסר תקיף מישראל כי אם לא תופסק הפרחתם, רצועת עזה מסתכנת בסבב של מלחמה. במערב הנגב פרצו אתמול 14 דליקות מבלוני תבערה.

הבוקר עצר צה"ל ליד גדר המערכת בצפון רצועת עזה שני פלסטינים חמושים בארבעה סכינים וקאטרים. קודם לכן, בשעות הלילה, עצרו לוחמים שני פלסטינים חמושים בסכינים ליד גדר המערכת בדרום הרצועה. ארבעת העצורים נלקחו לחקירה.