היועמ"ש מנדלבליט בנאומו בכנס הרצליה

היועמ"ש מנדלבליט: "אין איש מעל לחוק, אף אחד לא יפחיד אותנו"

היועץ המשפטי נאם בכנס הרצליה והזהיר מפני "ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למערכות החוק והמשפט". באשר לתיקי נתניהו הוא אמר: "אף אחד לא יסיט אותנו מדרך הישר. לא המפגינים מפה, ולא המתלהמים משם"
צח שפיצן ואמוץ שפירא
30 ביוני 2019
19:28

"נוצרה תחושה בקרב הציבור בדבר קיומו של איום ממשי ומוחשי לביטחון המשפטי במדינה", אמר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בנאומו הערב (ראשון) בכנס הרצליה למדיניות וביטחון. לדבריו, "התחושה הזו נובעת מפעולות המבקשות לעשות דה-לגיטימציה למערכות החוק והמשפט ואישית לבכירים במערכות אלו". 

היועמ"ש קבע כי "מדובר בכרסום של ממש, הלכה למעשה, בקווי ההגנה שבמשך 71 שנות עצמאותה של המדינה ביססו את הביטחון המשפטי של כל אדם ואדם במדינה". שכן, "בעת האחרונה, למרבה הצער, עקרונות היסוד הבסיסיים ביותר של שלטון החוק, ובראשם עיקרון השוויון בפני החוק, הפכו לפתע לשאלה לגיטימית לדיון ולבחינה. כך גם ביחס לעיקרון לפיו על רשויות השלטון לפעול ללא שרירות ובסבירות, אך ורק על בסיס שיקולים ממין העניין. משמעות שלטון החוק היא שאין איש מעל לחוק".

מנדלבליט על תיקי רה"מ: "נקבל החלטות אך ורק לפי הדין והראיות"

בעניין תיקי רה"מ הוא אמר כי "שום לחץ לא יכול ולא ישפיע על החלטותיי שיתקבלו אך ורק לפי הראיות והדין. מה שיש כאן זה ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למערכות החוק והמשפט, גם באופן מערכתי וגם באופן אישי, והכול כדי לשנות את כללי המשחק. מדובר בתהליך הרסני לביטחון המשפטי של כל אזרח ואזרח במדינה, כי אם יהיה אדם אחד מעל החוק, אחריו יבואו גם אחרים.

הוא הוסיף כי "הטיפול בתיקי ראש הממשלה נעשה, לאורך כל הדרך, באופן מקצועי ויסודי" וכי "כל טענה על רדיפה או תפירת תיקים, וכיוצא בזה טענות שנועדו לפגוע בלגיטימציה של התהליך – הן חסרות ביסוס, ויש לדחותן". לדבריו, "תיקי החקירה הללו טופלו ע"י הגורמים הבכירים ביותר, המנוסים ביותר, עובדי ציבור מסורים, ישרים, אמיצים והגונים. כל הניסיונות לעשות דה-לגיטימציה לאותם משרתי ציבור נאמנים, ולרבים אחרים שעומדים בחזית השמירה על שלטון החוק במדינת ישראל, לא יצליחו. אף אחד לא יפחיד אותנו. אף אחד לא ירתיע אותנו. אנחנו, אנשי מערכות החוק והמשפט, רואים שליחות בעבודתנו, למען מדינת ישראל, ולמען הביטחון המשפטי של אזרחי מדינת ישראל. אנחנו נקבל החלטות אך ורק לפי הדין והראיות".