אתר בנייה בפתח תקווה
צילום: דוברות הצלה פתח תקווה

דוח קו לעובד: 43 הרוגים בתאונות עבודה ב-2019

בדוח החצי שנתי של הארגון עולה כי ענף הבניין הוא הקטלני ביותר, למרות הדגש של משרדי הממשלה לקידום הבטיחות
נופר משה-פרדו
30 ביוני 2019
21:15

הדוח החצי שנתי של ארגון "קו לעובד", שפורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, מציג תמונה עגומה, בשנת 2019 נהרגו 43 פועלים בתאונות עבודה. מהדוח עלה כי ענף הבניין הוא הקטלני ביותר, למרות הדגש של משרדי הממשלה לקידום הבטיחות.


כמו כן, ישנה עלייה של 26% במספר ההרוגים בענף הבנייה במחצית הראשונה של השנה, לעומת התקופה המקבילה ב-2018 - 24 הרוגים לעומת 19 בשנה שעברה, וכ-164 פצועים. בענף שירותים ומסחר נרשמה עלייה משמעותית אף יותר של 66% במספר ההרוגים בתקופה זאת לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, כאשר עשרה בני אדם נהרגו לעומת שישה בלבד ב-2018.

לפי הדוח, הסיבות המרכזיות לתאונות העבודה במשק הישראלי הן: נפילה מגובה, פגיעה על ידי נפילת חפץ כבד ודריסה. נפילה מגובה מהווה הגורם מספר אחת לתאונות עבודה קטלניות ואחראית ל-40% מהן. גורם זה הינו המוביל בתאונות עבודה קטלניות בשני הענפים: בנייה (50% מהתאונות) ושירותים ומסחר (55% מהתאונות).

תאונות העבודה באתרי הבנייה ברחבי הארץ כבר הפכו לדבר שבשגרה ונפילת פועלים אל מותם נעשתה למגפה. בשבוע שעבר פרסם משרד הרווחה את דירוג הרשויות המקומיות בכמות ליקויי הבטיחות וההרוגים בשטחן. על פי הנתונים, ירושלים היא שיאנית ההפרות, עם 65 צווי סגירות לאתרי בנייה ושלושה פועלים שנהרגו בעיר.