פלסטינים מפגינים בחברון נגד הוועידה בבחריין
צילום: אי-פי

פלסטיני שנמלט מהרשות בגלל ועידת בחריין: "הם טרוריסטים צמאי דם"

אשרף ראנם, איש עסקים מחברון, הוא אחד מבין כמה פלסטינים שבחרו להשתתף בכנס שיזמו האמריקנים, וכעת נרדפים על ידי אבו מאזן. בשיחה עם כאן חדשות הוא מספר: "יכולים להרוג אותי. לפני שיצאתי לוועידה איימו עליי בטלפון ברצח"
גל ברגר
01 ביולי 2019
07:40

"זו חבורה של טרוריסטים צמאי דם", כך אומר איש העסקים הפלסטיני מחברון אשרף ראנם על הרשות הפלסטינית שרודפת אותו. ראנם הפך למבוקש ברשות, רק בגלל שהשתתף בשבוע שעבר בוועידת בחריין שיזמו האמריקנים, ואותה הגורמים הפלסטינים הרשמיים החרימו. בשיחה עם כאן חדשות, שמתפרסמת הבוקר (שני), תוקף ראנם בחריפות את ההנהגה הפלסטינית, ומספר על הרדיפה שהוא חווה.

ראנם הצליח להימלט ממעצר בסוף השבוע האחרון, כאשר הכוחות של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן פשטו על ביתו. "הם באו בשישי", מספר בעל חברת הרהיטים מחברון לכאן חדשות. "כוח גדול מהמודיעין הפלסטיני, יותר מ-50 איש. היו שם שלוש שעות - מ-22:00 עד 01:00 בלילה. הרסו את הבית, ולקחו הכל - דרכונים, תעודת זהות, כרטיסים מגנטיים. לא השאירו כלום.

"היציאה הייתה קשה. יצאתי משם בדרך לא פשוטה כדי שלא יתפסו אותי, עד עכשיו יש לי חבלות וסימנים על הגוף". הוא מספר כי הקצין הפלסטיני במקום טילפן אליו וקרא לו להסגיר את עצמו בגלל ועידת בחריין.

בימים האחרונים הוא מקבל מקלט אצל איש העסקים החברוני אשרף ג'עברי, המתגורר בחלק היהודי של חברון שבשליטה ישראלית. ג'עברי, אגב, היה גם כן בבחריין. "אני לא יודע מה לעשות", אומר ראנם. "אין לי היתרי תנועה, ולא תעודת זהות. אני גם לא יכול לנסוע לחו"ל כי אין לי דרכון ואין לי כסף. הם לקחו את כרטיס האשראי ואין עליי שקל".

על אף כל זאת, ראנם לא מתכוון להסגיר את עצמו לידי הרשות הפלסטינית: "הם שקרנים, והם יכולים להרוג אותי. לפני שיצאתי לוועידה איימו עליי בטלפון ברצח - המודיעין והפתח. אי אפשר להגיע לשום הסדר איתם. ואבו מאזן הוא מנהיג הפתח – ארגון שמאיים להרוג אותנו".

ראנם הוא אחד מבין חמישה פלסטינים ששמותיהם פורסמו ברשתות החברתיות כמי שהשתתפו בוועידה הכלכלית. הרשות הצליחה לעצור את איש העסקים סאלח אבו מיאלה בסוף השבוע האחרון, אך הוא שוחרר בינתיים, ככל הנראה משום שהוא חולה סרטן, וייתכן שגם האמריקנים לחצו בנושא. שאר חברי המשלחת הפלסטינית לוועידה הכלכלית במפרץ מתגוררים בשטחי C שבשליטת ישראל בגדה, או מחזיקים בתעודת זהות כחולה, ולכן לא נעצרו.