הפגנות יוצאי אתיופיה בעקבות אירוע הירי
צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

חוסמים כבישים ושורפים צמיגים: הפגנות בעקבות הירי בסלומון טקה

אביו של אחד הנערים המעורבים באירוע השתתף בשחזור של מח"ש: "השוטר הוציא את האקדח כדי להפחיד אותם וכיוון אותו לבן שלי". בקריות מתקיימות הפגנות נגד האלימות כלפי העדה האתיופית
כתבי כאן חדשות
01 ביולי 2019
12:24
עודכן ב 15:12

אמיר אלבז, אביו של אחד הנערים, בן 15 שהיה מעורב בתקרית הירי בסלומון טקה, שהשתתף היום (שני) בשחזור האירוע של המחלקה לחקירות שוטרים, סיפר על מה שראה בשחזור בריאיון לאסתי פרז ב"בחצי היום" בכאן רשת ב. "השוטר ירה למרכז הגוף ממרחק של שניים-שלושה מטרים", אמר האב. בעקבות הירי בצעיר ממוצא אתיופי, נערכות הפגנות בכמה מוקדים. בחלק מההפגנות חוסמים כבישים ושורפים צמיגים.

האזינו לריאיון המלא עם אביו של אחד הנערים המעורבים

"הוא לקח ילד הצידה ולאחר מכן ביקש מהשאר להוציא את כל הדברים מהכיסים. כשהם סירבו הוא אמר להם שהוא שוטר ואז הם כנראה קיללו אותו. לא זרקו עליו אבנים", הסביר האב. לדבריו, כדי להפחיד את הנערים, השוטר כיוון אקדח אל בנו וברגע שהוציא את האקדח, סלומון טקה נעמד ואז נורה במרכז הגוף.

בעקבות אירוע הירי, מאות בני אדם מפגינים באזור קריית חיים, במחאה על האלימות נגד בני העדה האתיופית. חלק מהמפגינים חסמו את צומת מוצרט בקריית מוצקין, והפגנות נוספות התקיימו גם בקריית אתא.

השוטר שוחרר מוקדם יותר למעצר בית של 15 ימים. ההחלטה התקבלה בהסכמת הצדדים. אביו של סלומון טקה, דוד, הגיב לירי בבנו אמש בקריית חיים ואמר כי הוא מחפש צדק. הוא זעק והוסיף: "שאלוהים יעשה צדק עם האנשים שלקחו ילד שעוד לא הספיק כלום בחייו". 

‏על פי הממצאים שעלו עד כה בחקירת האירוע נראה שלא הייתה הצדקה לירי, ולא היה מדובר בסיטואציה מסכנת חיים המצדיקה שימוש בנשק חם. עם זאת הבדיקה בשלבים ראשוניים. השוטר טען בחקירתו שחש סכנת חיים וירה לכיוון הרגליים, אך טקה נפגע בחזה. בין השאר נבדק אם מדובר בנתז שהגיע מכיוון הקרקע או כדור ישיר לחזה.

כמו כן, על פי אחת העדויות הושלכה אבן אחת כתגובה לשליפת האקדח. אולם לפי עדויות אחרות בשטח הושלכו חמש-שש אבנים. על אף זאת כלל הגרסאות שנגבו עד כה לא מציגות תמונה של סכנת חיים המצריכה ירי.

בהכנת הידיעה השתתפו: אורלי אלקלעי, מיכל וסרמן והדס גרינברג