כיתה בבית ספר, אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

התריע שביה"ס מחלק ציונים פיקטיביים - ופוטר

לאוניד רייכמן עבד 20 שנה כמורה לאנגלית בתיכון בבית שאן ומעולם לא נשמעה נגדו ביקורת. הוא אף קודם לתפקיד של רכז אנגלית. רגע לפני סיום שנת הלימודים הוא פוטר רק כי חשף לטענתו מחדלים חמורים בבית הספר התיכון שבו עבד
לירן כוג'הינוף
01 ביולי 2019
15:49

מורה פוטר לאחר שהתריע שבית הספר מחלק ציונים פיקטיביים. כך פורסם היום (שני) לראשונה בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. לאוניד רייכמן עבד 20 שנה כמורה לאנגלית במערכת החינוך ומעולם לא נשמעה נגדו ביקורת, ואף קודם לתפקיד של רכז אנגלית. רגע לפני סיום שנת הלימודים הוא פוטר רק כי חשף, לטענתו, מחדלים חמורים בבית הספר התיכון, אורט פסגות בבית שאן, שבו עבד. 

האזינו לדיווח המלא ולריאיון עם המורה ועורכת הדין שלו בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב:

על פי הפנייה לבית הדין לעבודה, שהגיש רייכמן, הוא החל לחוות בבית הספר התעמרות כשהחל לדרוש השלמות לשכרו בגין שעות נוספות שלימד. אך השיא שהביא לפיטוריו לטענתו הוא הפנייה למנהל בגין הפרות חמורות של טוהר הבחינות בבית הספר אליהם נחשף.

רייכמן סיפר כי "בית הספר הגיש ציונים פייקטיבים למשרד החינוך לקראת בחינות הבגרות בשנים 2017 וב-2018". באותה שנה נחשף לעובדה שאחת המורות כתבה את העבודה במקום תלמיד והגישה אותו בציון פיקטיבי למגן לקראת בחינת הבגרות.

רייכמן סיפר עוד כי בזמן הבגרות בעל פה במקצוע האנגלית הוצאו תלמידים מהכיתה, והמורים ביקשו מהם ללמוד כמה משפטים ברצף ואז חזרו להיבחן. רייכמן אף הוסיף כי נתנו הקלות לתלמידים בבחינות הבגרות, תלמידים שכלל לא היה מגיע להם. רייכמן על פי הנטען, פנה למנהל בית הספר ולגורמים נוספים ברשת אורט. לתדהמתו של רייכמן זמן קצר לאחר השיחה עם אורט הוא קיבל זימון לשימוע לפני פיטורין ובשבוע שעבר אכן פוטר. המורה הדגיש כי "אין כל אשמה בתלמידים ובמורים, אלא בהחלטות מנהל בית הספר".

עו"ד הדס ברווה המייצגת את רייכמן אמרה בשידור בחצי היום ברשת ב: "המנהל הודה שכאשר ליאוניד הבהיר שאי אפשר להגיש לשני תלמידים ציוני מגן לבגרות באנגלית במועד חורף, מאחר שלא ניגשו לבחינת המתכונת ואחד מהם גם לא נכח במרבית השיעורים - המנהל ביקש ממורה אחרת שלא לימדה אותם להגיש למשרד החינוך את הציונים, מבלי שנבחנו, וכך אכן נעשה. המנהל אף הודה שבדיעבד ורק לאחר הגשת הציונים למשרד החינוך עשו להם בחינה וראו שאכן רמתם נמוכה, ואז ביה"ס משך את הציונים והודיע שלא יגשו לבגרות באותו מועד".

מרשת אורט נמסר בתגובה: "המורה הוזמן גם לבירור וגם לשימוע מסיבות מקצועיות בלבד, אותן לא נחשוף בשל צנעת הפרט. במהלכם טען טענות בדבר טוהר הבחינות, טענותיו נבדקו ונמצאו כלא נכונות. במקביל להליך טען המורה כי פנה למשרד החינוך באשר לטענותיו. טרם קיבלנו פנייה ממשרד החינוך בנושא".